Šachová partie kolem ústeckého Činoherního studia se po pondělním jednání správní rady nepohnula. Radní nechali ředitele divadla Vladimíra Čepka ve funkci. Má zajistit chod Činoheráku, kde herci kvůli sporům s městem o způsob financování od pátku nehrají.
Radní prý za důležité považují, aby se divadlo přihlásilo o městské granty. Ty Ústí nečekaně vyhlásilo na začátku minulého týdne. „Pan ředitel s tím seznámil zaměstnance. Musíme se poradit," uvedla mluvčí divadla Jana Válková.
Na podporu ČSÚterý 4. 2. od 20:00 Klub mumie – Divadlo Demago
Středa 5. 2. od 16:00 Lidické náměstí – TK Stop tunelůn a ukázka z hry Čekání na kokota
Středa 5. 2. od 19:00 foyer Činoherního studia – písničky a povídání s Petrem Lüftnerem
Lidé z divadla ale během dne zjistili, že některé podmínky grantů údajně splnit nemohou. Například bezdlužnost. „Budeme se to snažit řešit," dodala mluvčí. Divadelníci vydali prohlášení, v němž požadují zrušení grantů.
V Činoheráku byli v pondělí všichni zaměstnanci. Podle Jany Válkové ale nikdo z herců nezkoušel. „Sál je uzavřený. Pohybujeme se hlavně v prostoru foyer," uvedla.
Zaměstnanci se rozdělili na několik pracovních skupin. Někteří pracovali na programu. „Připravujeme se na alternativu, že budeme chtít za každou cenu provoz divadla udržet. Program bude muset být co nejméně nákladný," vysvětlila mluvčí divadla.
Divadlu se v pondělí dostala podpora i z ústecké univerzity. Městští radní se naopak ve stížnosti k Radě pro rozhlasové a televizní vysílání tvrdě ohradili proti reportáži o Činoheráku v České televizi.
Podpory Činoheráku je plný Facebook
Sociální sítě, především Facebook, ale i další internetové služby využili Češi k podpoře herců Činoherního studia. Reakce chodí z celé České republiky. Od slavných osobností, kolegů herců, ale i studentů a obyčejných lidí.
Studenti DAMU uspořádali mezi sebou videoanketu. „Zachraňte Činoherní studio. Chci Činoherák v Ústí," říkají v ní studenti.
Podle herce Davida Prachaře je Činoherák jedno z mála divadel, které se věnuje současnému dramatu. „Naprostým selháním úředníků musí řešit otázky přežití. Je to podle mě nedůstojné a pro celé město ostudné," uvedl.
Do ústeckého divadla přišly podpory třeba z Divadla Petra Bezruče nebo Divadla Kašpar v Celetné.
„Zrušení Činoheráku v Ústí je myslím obrovskou ostudou našeho města," tvrdí i boxer Lukáš Konečný.
Stop tunelům se zúčastní grantového řízení na činohru v Ústí
• Sdružení Stop tunelům vítá transparentní výběrové řízení na zajištění činohry v Ústí nad Labem a rozhodl se zúčastnit tohoto grantového řízení s vlastními projekty. „Ceníme si rozhodnutí Rady a vítáme krok města k otevřenosti, díky níž konečně máme šanci realizovat naše dlouhodobé kulturní záměry v oblasti činohry," uvedl předseda spolku Jan Kvapil.
• Zúčastní se obou výběrových řízení, tedy na malou i velkou scénu.
• V Severočeském divadle opery a baletu uvede hru s písněmi Hej rup, ale rovněž repertoár obohatí o českou hru Hadrián z Římsů v moderním německém překladu germanisty Jana Kvapila. „Tento kus bude vedle lanovky a luxusního hotelu na Větruši dalším z mocných lákadel pro německé turisty."
• Pro studiovou scénu chystá původní intimní melodrama Čekání na Kokota nebo naturalisticky pojatého Idiota.
• Stop tunelům počítá s otevřením domovské studiové scény Hinterbahnhof v prostorách Zanádraží, čímž městu ušetří 170 milionů.
• Členové předpokládají úsporu několika milionů. Tyto chtějí využít během letošního září a října na veřejné poděkování radním a primátorovi prostřednictvím billboardové kampaně.
• Stop tunelům pořádá tiskovou konferenci, která se uskuteční ve středu 5. února 2014 od 16:00 na Lidickém náměstí. Součástí setkání bude ukázka z připravované inscenace Čekání na Kokota.