S opravami bývalého kina pomáhá denně v průměru deset lidí. "Pomáhat jezdí i lidé z Teplic nebo Děčína. Jsou to lidé všech věkových kategorií. Nejmladší byl šestnáctiletý, nejstarší jsou zralí padesátníci," řekla Moravcová. Dobrovolníci už vybourali staré toalety, oškrábali staré malby a nátěry. Renovují například i okna.

Spolek se ale potýká s nedostatkem zedníků. "Chápeme, že mají teď sezónu a práci jinde, ale hodili by se nám hodně. Alespoň aby nám přispěli radou. Potřebujeme zadělat díry ve zdech a postavit příčky," doplnila Moravcová. Kromě zedníků shání spolek i stavební materiál nebo protipožární dveře. "Abychom do poloviny září všechno stihli, čeká nás ještě spousta práce a bude třeba sehnat ještě dost peněz," řekl architekt projektu Tomáš Petermann.

Spolek zároveň chystá úpravy kinosálu, kde má vzniknout pódium pro divadelní představení. Na to získal Činoherák čtyřmilionový grant od soukromé společnosti. "Kromě velkého sálu vznikne v druhém patře ještě jeden menší pro komornější akce. Z dalšího bývalého salónku bude výstavní prostor pro současné umění a chystáme i stěnu hrdinů pro naše sponzory, dárce i dobrovolníky," doplnil Petermann.

Spolek Činoherák Ústí chce navázat na tradici končícího Činoherního divadla města Ústí nad Labem. Odkoupil fundus k většině her. Během léta soubor jezdí po zájezdových představeních. Hostovat bude i v Divadle Komedie v Praze. Domovskou scénu má najít v bývalém kině Hraničář od příští divadelní sezóny.

Původní Činoherní divadlo spěje k likvidaci od březnového rozhodnutí zastupitelstva, které zřídilo novou příspěvkovou organizaci Činoherní studio města Ústí nad Labem. Město chce postavit zcela nový soubor. Konkurz na jeho uměleckého šéfa byl ale zrušen. Přihlásil se do něj jediný zájemce, který ovšem nesplnil podmínky.

Diskutovat k tématu můžete na našem Facebooku.