Lidé, kteří na Ústecku i okolních regionech nemohou najít dlouho práci, by mohli získat nového zaměstnavatele. Stát se jím má katolická církev, respektive Biskupství litoměřické. Práci by mohlo nabídnout několika desítkám lidí.

Mluvčí biskupství Jana Michálková upozorňuje, že jde o plány do budoucna. „Nyní žádné zaměstnance nenabíráme. Víme ale, že je budeme potřebovat, až nám stát vrátí některé majetky. Záleží tedy na tom, jak rychlé tyto restituce budou," řekla.

ČÍSLO DNE: 10 242Na konci května na Ústecku hledalo práci 10 242 lidí. Nezaměstnanost byla 12,6 procenta, třetí největší v ČR.

Aktuálně biskupství zaměstnává kolem tří stovek lidí, především kněze a pastorační asistenty. V budoucnosti ale bude potřebovat zaměstnance, kteří se postarají o různé budovy nebo lesy. „Předpokládáme, že budeme hledat třeba lesní dělníky," vysvětlila Jana Michálková.

Nezaměstnaní se práce pro církev nebojí. Naopak. V okamžiku, kdy se na veřejnosti objevily zprávy, že chce některé lidi zaměstnat, prý se sem mnozí z nich chodí ptát. „Je jedno, jestli pracujete pro nějakou firmu nebo církev. Důležité je mít práci u solidního zaměstnavatele a dostávat slušnou výplatu," soudí Jiří Pohounek, kterému by prý práce pro biskupství nevadila, ačkoli je ateista.

Litoměřické biskupství již uzavřelo smlouvu s úřadem práce, s jehož pomocí chce nové zaměstnance v budoucnu hledat. Chce dát šanci například mladým lidem nebo nezaměstnaným starším 50 let, kteří práci hledají obtížně.

Úřad práce je připravený poskytnout katolické církvi i peníze na rekvalifikace lidí, které bude potřebovat. „Nabízíme komplexní poradenství, rekvalifikace šité na míru zaměstnanci i zaměstnavateli nebo třeba předvýběr vhodných kandidátů," uvedl ředitel ústeckého úřadu práce Radim Gabriel.

Do litoměřické diecéze spadá 383 farností v pěti krajích včetně Ústeckého. Jim stát do současnosti vrátil 646 čtverečních metrů pozemků na Litoměřicku a jeden hektar na Liberecku.