„Dříve jsme působili v cirkuse Humberto, ale před lety jsme se s manželem Bohumilem osamostatnili. Vystupují s námi naše tři děti a jejich partneři, další umělce jsme angažovali, je mezi nimi řada našich přátel a dobrých známých. Celkem i s řidiči je nás kolem pětadvaceti," vypočítávala principálka Marie Navrátilová.

Jméno převzala dcera

„Když jsem ještě dělala akrobatku, říkala jsem si Navarro, je to i v názvu cirkusu. Ale to už je minulost, teď to jméno používá dcera," vysvětlila Marie Navrátilová s úsměvem.

Cirkus Bob Navarro King je v Ústí.Její syn Karel vystupuje v cirkuse jako žonglér. „Asi jsem si mohl vybrat i jinou cirkusovou profesi dělat třeba drezéra nebo akrobata, ale žonglování mě baví. Žongluji hlavně s kuželkami, mám i světelné kuželky, žonglování s pochodněmi už dělal skoro každý, takže tohle je zase něco nového," řekl Karel Navrátil.

V cirkuse vystupují artisté čtyř národností, kromě Čechů a Němců i Rus a Karlova žena z Litvy, která je akrobatka.

Slonice rozumí německy

„Mluvíme všelijak, hlavně že se domluvíme," poznamenal Karel Navrátil. Německy se lze domluvit třeba se slonicí Tembou, která patří k hlavním atrakcím cirkusu.

Třiadvacetiletá Temba je majestátní exemplář slona afrického, v manéži jí stačí několik cviků, aby si získala publikum. Mnoho diváků, ale hlavně děti, se se slonicí rádo fotografuje.

Také ostatní zvířata jsou mezi diváky velmi oblíbená. „Velkým tahákem jsou naši lvi somálští a tygr, ale diváci mají rádi i společná vystoupení poníků a psů. Málo známou raritou je číslo cvičených hus. Nezdá se to, ale jsou to velmi chytrá a učenlivá zvířata," dodal Karel Navrátil.

V cirkuse vystupují také kozy, lamy, pštrosi, velbloud nebo ovečka.

Cirkus King bude v Ústí nad Labem vystupovat do neděle 29. března. Na programu je vždy jedno představení denně, začínají většinou v 17.00, v sobotu a v neděli v 15.00.