Guláš voněl na dálku a cestou ke slonům se všichni zastavili u barevných stánků, kde cizinci nabízeli národní pochoutky. Před prvním stánkem s označením Gruzie postával vysoký elegán. Jimi Dabrundashvili s úsměvem nabízel skvělé červené víno, pravý koňak a různé ovocné pochutiny.
Druhý stánek s označením Arménie mne oslovil vůní tajemného koření a sympatická žena nabízela karkandak. „ Je to něco podobného jako v Čechách párek v rohlíku. Do kynutého těsta se zabalí masová směs s rýží a kořením, nebo různé druhy sýrů s bramborem a osmaží na pánvi,“ uvedla paní Julietta.
Raul Vargas z Bolívie by mohl hrát ihned ve filmu indiánského náčelníka a jeho originální náramky na zápěstí se jen tak nevidí. Zastoupena byla i Indie speciálním kořením, které nabízela orientální tanečnice Karla.
Barmské centrum Praha uváděla samotná ředitelka Sabe Soe a vyprávění s ní by vydalo na celý časopis. Vzdálená země nemá na růžích ustláno a místní turistický ruch se pozvolna otevírá světu.
Barmské písmo našinci připomíná hlavolam a české jméno vypsané pomocí cizokrajné abecedy vypadá jako válečná šifra. Vietnamský stánek připravoval rýžové závitky na několik způsobů, krásná studentka ústecké pedagogické fakulty Hang nabízela pozoruhodné hračky.
Ve stánku s cedulkou Pakistám postávali tři muži, kterým vévodil šestašedesátiletý Patrick Francis. „Nabízené zboží je pouze ruční práce, což lze považovat za originál. Naše národní jídlo se jmenuje samosa, těstovinový trojúhelník je plněný kořeněným masem,“ krátce vysvětlil cizinec.
Dva mladí chlapci zastupovali Čínu. Narodili se v Ústí nad Labem, je jim oběma 15 let. Dvojčata Zheng Li Jie a Zheng Li Yu byla samý vtip a kuřecí nudle šly dobře na odbyt. Kdo chtěl, ochutnal čínské cukrovinky pečlivě balené po jednom kusu, pravé rýžové víno, nebo kořeněnou polévku.
Afriku zastupovaly hned tři stánky plné barevných látek. Kongo reprezentoval Joseph Sukara, který v Ústí nad Labem podniká už 16 let. Národním jídlem byly masové koule boulette ya nyama. „Nic tajného a pracného to není. Zvládnu to i já. Mleté maso podle chuti se promíchá. Přidá se cibule, ostrá paprika, celer, zázvor, česnek a strouhanka,“, napověděl cizinec.
„Před měsícem cizinci pomáhali uklízet město Ústí, dnes nabízejí v ZOO k ochutnávce své pokrmy. Bydlí tady a chtějí se zapojovat do akcí kolem nich,“ konstatovala Daniela Pettrichová, koordinátorka vzdělávacích a komunitních aktivit Poradny pro integraci. Byl to opravdu zajímavý den!
Zpracoval Miroslav Vlach