Na začátku července 3, 2, někdy jen 1 nově nakažený denně. V posledních dnech ale 9, 11, 12, ale i 19. Ve druhé polovině měsíce začaly v Ústeckém kraji opět růst denní počty lidí nakažených covidem-19. A zatímco ještě před pár dny převažovala v regionu britská mutace koronaviru, nyní začíná převládat více nakažlivá delta.

Čísla nakažených
v Ústeckém kraji:
pondělí 12. 7. - 7
úterý 13. 7. - 19
středa 14. 7. - 11
čtvrtek 15. 7. - 4
pátek 16. 7. - 9
sobota 17. 7. - 3
neděle 18. 7. - 9
pondělí 19. 7. - 4
úterý 20. 7. - 12

„V posledních dnech bohužel evidujeme nárůst počtu nakažených. Zatím jde o ojedinělé případy, mezi kterými není souvislost. Nemáme aktuálně žádná větší ohniska, jde o šíření hlavně v rodinách,“ potvrdila krajská hygienička Lenka Šimůnková.

Z nízkých jednotek nových případů jsou nyní v některých dnech dokonce dvouciferná čísla. Zatím nejvíce bylo v červenci případů v úterý 13., kdy laboratoře zaznamenaly 19 nákaz. V úterý 20. července se v regionu objevilo 12 případů. „Jde hlavně o záchyty u lidí, kteří se musí testovat. Buď před odjezdem na dovolenou, nebo po příjezdu,“ vysvětlila ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem Olga Štorkánová.

Velká voda zasáhla také Dolní Žleb na Děčínsku
Velká voda způsobila na Děčínsku škody za desítky milionů

Ještě před několika dny hrála hlavní roli v regionu britská varianta koronaviru. V posledních dnech se ale začala situace měnit, o slovo se více přihlásila nakažlivější indická mutace. Jejího většího šíření se odborníci velmi obávají. „Z laboratoře nám potvrdili 9 nových případů delty. Dva případy jsou cestovatelské, jeden má návaznost na Liberecko, jsou tam také rodinné přenosy. Ti nakažení byli v kontaktu s cestovateli a ve dvou případech se nám zatím nepodařilo určit, kde se lidé nakazili,“ vypočítala Šimůnková. „V regionu začíná převažovat mutace delta,“ dodala.

Nové případy hygienici odhalili hlavně na Děčínsku a Ústecku, indická varianta se vyskytla také na Litoměřicku a Chomutovsku. Už předtím se v kraji objevilo několik nakažených agresivnější mutací, například mezi studenty na koleji ústecké univerzity, první tři ohniska byla na Děčínsku. Část lidí si tam nákazu přivezla z cest do Velké Británie či Indie, vir se pak rozšířil na členy jejich rodin či někoho z jejich okolí. Jedno ohnisko mělo souvislost s Libereckým krajem, odtamtud se delta dostala do Kytlic na Děčínsku.

Dvacet případů delty

Vůbec první případ indické mutace se v ČR objevil v průběhu května. „V Ústeckém kraji se prozatím potvrdilo kolem dvacítky případů varianty delta,“ přiblížila krajská hygienička.

Hospitalizovány jsou v regionu v posledních týdnech jen velmi nízké jednotky nakažených, pacienti míří do ústecké nemocnice. Drtivá většina případů má ale lehký průběh.

Pochod Romů Teplicemi.
Vzniká nová romská strana. Minoritu ale zatím spíše štěpí, kvůli podvodníkům

V Ústeckém kraji také stále pokračuje očkování proti koronaviru. Alespoň první dávku vakcíny dostalo už 388 727 lidí z 817 tisíc obyvatel regionu. Hygienici a epidemiologové se ale stále snaží přesvědčovat další, kteří se zatím pro očkování nerozhodli, proočkovanost podle nich stále není dostatečná. „Věřte očkování! Očkování je jediná cesta z této krize. Pokud se nebude očkovat, tak se toho nikdy nezbavíme a nikdy to neskončí. Účinnost vakcín je fantastická, mají úžasné výsledky. Je to naše naděje. Je to zázrak vědy a medicíny, jsem moc rád, že je máme, že je můžeme využít,“ podpořil vakcinaci primář ústeckého infekčního oddělení Pavel Dlouhý.