Druhé kolo plošného testování ve školách odhalilo další případy. „Z pondělního testování ve školách evidujeme 34 pozitivních antigenních testů. Ve 12 případech se na kontrolním PCR testu potvrdila pozitivita, v 11 případech byly testy negativní a nákaza byla vyloučena. Zbytek ještě čeká na výsledky kontrolních testů,“ uvedla krajská hygienička Lenka Šimůnková.

Při prvním přetestování v minulém týdnu se v Ústeckém kraji ve školách objevilo 22 pozitivních antigenních testů, u poloviny dětí byl covid-19 potvrzen i při následném PCR testu.

Prezentace robotické chirurgie v ústecké Masarykově nemocnici. Na robotu už tamní lékaři udělali na čtyři tisíce operací. Vyzkoušet si, jaké to je operovat s pomocí robota, přišli také zdravotníci.
Čtyři tisíce operací. Robotické zákroky v Ústí zachraňují životy už 13 let

Některé regiony vyčnívají, nejvíce práce mají nyní hygienici na Teplicku. Většinou se zatím jedná o ojedinělé případy a šíření v rodinách, začínají se ale objevovat také menší ohniska. „Na Teplicku máme školu, kde jsme zaznamenali 10 nakažených. Hodně případů je také ve školách na Lounsku a Ústecku. Jedno malé ohnisko se objevilo také v jedné firmě na Teplicku,“ přiblížila Šimůnková.

V Česku v pondělí 6. září přibylo nejvíce nakažených koronavirem od začátku června. Laboratoře potvrdily 391 nových případů.

Pondělních 36 nově nakažených v kraji je nejvíce od 31. května, kdy bylo 45 případů. „Poměrně často jde o případy dovezené z ciziny,“ zmínila Lenka Šimůnková. Další nakažení přibývají hlavně ve školách. „Hodně případů je právě po návratu dětí do škol po prázdninách,“ dodala.

Většina nových nakažených má lehký nebo bezpříznakový průběh koronaviru. Hospitalizované jsou jen jednotlivé případy, v drtivé většině jsou v nemocnicích neočkovaní lidé.

Více než 30 tisíc obětí

Od začátku pandemie evidují hygienici v Ústeckém kraji 124 261 případů covidu-19. Už celkem 2 625 lidí s koronavirem v regionu zemřelo. V celé republice s covidem zemřelo už 30 408 lidí.

V Ústeckém kraji, který má 817 tisíc obyvatel, má k úterý 7. září první dávku očkování zatím 423 870 lidí, druhou pak 395 439. Epidemiologové a hygienici by ale rádi viděli ještě vyšší proočkovanost. Vyzývají proto dál k očkování proti koronaviru dosud nerozhodnuté lidi. „Nikdo nechce, aby se opakovala situace s přeplněnými nemocnicemi. A očkování je jediná možnost, jak situaci řešit, jak s koronavirem bojovat. Snažíme se proto jít za lidmi, přesvědčit je, že je očkování potřebné. U lidí, kteří jsou naočkovaní, má těžší průběh ani ne jedno promile. Vakcína velmi dobře chrání. Kdo se nechá očkovat, pomůže nejen sobě, ale i svým blízkým, když se covid nebude šířit,“ připomněl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Že proočkovanost ještě není dostatečná, si myslí také Pavel Dlouhý, primář ústeckého infekčního oddělení, kam míří pacienti s nejvážnějším průběhem nemoci. „Účinnost vakcín je fantastická, mají úžasné výsledky. Je to naše naděje,“ podpořil vakcinaci Dlouhý.

Lenochod dvouprstý
V ústecké zoo mají nová mláďata. Radost dělají surikaty i malý lenochod

Pomoci má také očkovací autobus, který má v příštích týdnech brázdit kraj. První zastávku měl o víkendu na lounském výstavišti při expozici Dům 2021. Naočkovat se tam nechalo 56 lidí. „S počtem naočkovaných lidí v Lounech jsme spokojeni. Podobně chceme autobus využít v Litoměřicích ve dnech 10. až 15. září, kdy se tam koná Zahrada Čech,“ řekla hlavní hygienička Krajské zdravotní Dana Vaculíková. Autobus už měl zastávku i v Jirkově, jízdní řád ladí ve spolupráci se starosty.