Oproti minulému týdnu, kdy hygienici v Ústeckém kraji evidovali kolem dvou set případů koronaviru denně, se aktuálně počet nově nakažených téměř zdvojnásobil. Rychle se plní také nemocnice. Ještě v polovině října bylo ve špitálech „jen“ 22 lidí, aktuálně je to už 108 pacientů, více než dvě desítky jsou na jednotkách intenzivní péče.

Šíření koronaviru v Ústeckém kraji v posledních dnech dál raketově zrychluje. V úterý 2. listopadu tu podle statistik ministerstva zdravotnictví přibylo 383 nově nakažených. Podobná čísla zaznamenali hygienici naposledy na začátku dubna během velmi náročné jarní vlny. „Počty nových případů velmi rychle stoupají, ve všech regionech. Ve všech okresech jsou větší ohniska,“ sdělila krajská hygienička Lenka Šimůnková.

Zvýšenou zátěž opět začínají pociťovat nemocnice. „Aktuálně je v nemocnicích v Ústeckém kraji hospitalizováno 108 lidí s koronavirem, z toho 24 jich je na jednotkách intenzivní péče,“ uvedla mluvčí Krajské zdravotní Jana Mrákotová. „Na jednotkách intenzivní péče jsou ve valné většině lidi bez očkování. Očkovaní jsou ve výrazné minoritě a jedná se o pacienty, kteří mají další velké zdravotní problémy a mají tak výrazně oslabený imunitní systém,“ dodala.

Kvůli zhoršující se situaci ve středu jednal krajský krizový štáb. V reakci na jeho doporučení Krajská zdravotní od 4. listopadu omezila návštěvy ve všech svých nemocnicích. „Omezení spočívá v zákazu návštěv na všech lůžkových stanicích s platností od 4. listopadu do odvolání. Omezení se netýká návštěv pacientů v terminálním stavu, kde jsou nadále návštěvy povoleny, stejně jako třetí osoby u porodu a přítomnost jednoho zákonného zástupce u nezletilých dětí, nenaruší-li jeho přítomnost poskytování zdravotních služeb,“ uvedla Mrákotová. Žádná z nemocnic v kraji zatím nemusela omezit v souvislosti se šířením covid-19 ostatní poskytovanou zdravotní péči nebo služby.

K 3. listopadu bylo minimálně první dávkou očkováno 57 % obyvatel kraje, ve věkové skupině 65+ to bylo 81 % obyvatel. Odborníci proto apelují, aby si lidé nechali dát vakcínu. „Očkování funguje. Je to velmi významná zbraň v boji s koronavirem. Pokud se k nám očkovaný dostane, jde v drtivé většině, téměř výhradně, o starší pacienty, kteří byli očkovaní nejdříve. A stejně jako u jiných očkování, také očkování proti koronaviru u starších lidí rychleji ztrácí účinnost, s věkem se rychleji ztrácí imunita. Často mají tito pacienti také další nemoci,“ vysvětlil primář ústeckého infekčního oddělení Pavel Dlouhý. „U starších lidí proto výrazně doporučujeme posilující dávku,“ dodal.

A jak jsou na tom jednotlivé regiony? „Aktuálně je nejhorší situace na Lounsku a Teplicku. Ale i v dalších okresech se výrazně zhoršuje,“ zmínila Šimůnková s tím, že nejméně případů je nyní na Děčínsku. „Je ale asi jen otázkou času, kdy se tam počty také zvýší,“ myslí si hygienička.

Ilustrační foto.
Chtít certifikát, nebo mávnout rukou? Názor restauratérů na nařízení se různí

Na Teplicku je největší ohnisko na bílinské škole na sídlišti Za Chlumem. Testy tam prokázaly nemoc u více než 60 dětí a učitelů. Navíc je tam přes 600 lidí v karanténě. Celkem na Teplicku v posledních 7 dnech přibylo 300 případů koronaviru.

Také na Lounsku se covid-19 šíří hodně po školách. Následně se roznáší také na rodiče a další rodinné příslušníky. „Čísla asi ještě porostou, až příští týden proběhne testování na školách v okrese Louny,“ dodala Šimůnková. V okrese Louny se v posledním týdnu objevilo 270 nových případů. Také na Mostecku jsou čísla alarmující, nově nakažených tam za 7 dní bylo 293. Naopak nejnižší jsou čísla na Děčínsku (122) a Chomutovsku (155).

V celé ČR v úterý přibylo 9 902 nakažených covidem. V nemocnicích je 2 058 lidí, z toho 288 ve vážném stavu na jednotkách intenzivní péče.