Přísná opatření přijali například v soukromém Psím domově Řepnice na Litoměřicku. Podle vedoucí Miluše Mafkulanisové tam jsou jen tři, kteří se o psi starají, a tak zavřeli hned, jak začal nouzový stav. „Lidé nám občas nechají granule u branky, ale je toho výrazně méně, protože za této situace nemají důvod sem jezdit. Nemáme malé psy, svou roli v tom hrají zavřené hranice. Jak je na chvilku otevřeli, hned nám 12 psů přibylo. Co překupníci neprodají nám, to buď rovnou odvezou, nebo vyhodí na ulici,“ vysvětlila.

Na střídavé směny museli přistoupit zaměstnanci útulku v Ústí. „Abychom se potkávali co nejméně. Je nás jen šest, a kdyby nás skolila nákaza, tak zůstanou zvířata bez péče,“ popsala vedoucí útulku Jaroslava Ježková.  

„Museli jsme ukončit venčení dobrovolníky. Ti to vnímají dost negativně, ale vědí, že se s tím nedá nic dělat. Psů ani tolik nemáme, zato koček je hromada a množí se,“ doplnila Jaroslava Ježková.

Oldřich Bubeníček na archivním snímku
Komunisté končí ve vedení Ústeckého kraje. Po osmi letech

O poklesu darů až na třicet procent hovořila vedoucí útulku v Děčíně Eveline Jahelková. Situace v něm panuje obdobná jako v sousedním Ústí. „Taky máme omezený provoz, střídáme se. Jinak otvírací hodiny máme stejné. Fungujeme pro příjem a výdej zvířat zájemcům. Vážný zájemce ale musí přijít v domluvený čas a s rouškou na ústech a nose. Venčení dobrovolníky jsme stopli také. Je fakt, že od jara se útulky vyprázdnily, což je zvláštní,“ poznamenala.

Děčínský útulek letos oslavuje dvacet let, tak chce personál uspořádat poněkud omezený den otevřených dveří a oslavu pro své příznivce v rámci tradiční akce Štěkání na Ježíška. „Mimoto pokračují opravy a přestavba, už to bylo potřeba,“ poznamenala.

Darů výrazně ubylo

O úbytku darů hovořila například i Eva Karvánková z útulku Dar ve Světci mezi Bílinou a Teplicemi. „Někteří ještě něco přivezou, ale hodně málo, ani se těm lidem nedivím. Lidé nevědí, co bude, a také musejí přežívat. Naštěstí máme smlouvy s městy a obcemi, tak to zatím ufinancujeme. Jinak jsme na tom jako jinde, střídáme se, dobrovolníci sem nesmějí, abychom neodpadli kvůli nákaze,“ přiblížila.

O zrušení předvánočního dne otevřených dveří uvažují i v chomutovském a jirkovském útulku. „Nejspíš to nebude možné. Letos žádný svařák, čaj a ani kafe nebudou, ani společné povídání, posezení nebo venčení našich psů. Děláme to pro lidi, kteří nás podporují roky, pravidelně chodí venčit, nosí dary a podobně. Jsme na tom stejně jako ostatní útulky. Psů máme naštěstí relativně málo,“ informoval šéf útulků Marek Halounek.