„To, co se zde začalo v posledních letech dít, nemá obdoby. Bydlím tu dlouhé roky, jsem řádným obyvatelem bez jakéhokoliv problému a nestačím se divit,“ řekl jeden z naštvaných podnájemníků, který si přál zůstat v anonymitě.

„Je tu častý výskyt škůdců, třeba štěnic. Exkrementy a krev tu jsou na denním pořádku,“ přiblížil.

Jde o panelové domy v Masarykově ulici, v blízkosti kterých se nachází řada obchodů a služeb. Jde například o sportovní středisko SFC, Komixárnu či prodejnu hudebních nástrojů.

Z koncertu kapely Divokej Bill v pražské O2 Aréně.
Ústecký majáles se blíží. Hrát budou kapely Divokej Bill, Jelen a UDG

Reportér Ústeckého deníku místo v úterý odpoledne navštívil a vyzpovídal další obyvatele na pohled nevábné lokality v srdci města. Setkal se s podobnými názory, zároveň získal fotografie, které stížnosti podnájemníků umocňují.

„Platíme za úklid, za domovníka, přitom často nejde chodbou ani projít. Kam se hrabe Mojžíř, máme toho po krk,“ postěžovala si další z podnájemnic a přidala i několik nepublikovatelných vulgárních výrazů.

Prostory přitom má hlídat bezpečnostní agentura, ta ale dle místních nefunguje. „Když jim v noci zavoláte, že je v domě problém, situaci neprověří a oponují tím, že se nebudou celý den dívat na kamery. Pokud by chodili po domech, jak mají, tak by nežádoucí osoby objevili a vyprovodili. Zadarmo je taková bezpečnostní agentura drahá,“ shodli se podnájemníci.

Opilý řidič v Pařížské boural do aut, policejní hlídce následně nadýchal přes tři promile.
Přes tři promile! Řidič v Pařížské boural do aut, útěk mu překazili kolemjdoucí

Majitelem domu je společnost CPI Byty a. s., která jen v Ústí nad Labem k dnešnímu dni spravuje 2477 bytů na 183 adresách. Ústecký deník požádal firmu o vyjádření k současné situaci. Ta věc dle svých slov řeší.

„Stížnosti evidujeme, v domě jsme identifikovali problémový byt, který je původcem zmíněných potíží a děláme maximum pro jeho bezodkladné vypovězení a ukončení,“ objasnil Tomáš Urbík, manažer ústecké pobočky CPI Byty.

Co se týká ochranky, lidé dle majitele domů mají problém ohlásit okamžitě. „Podnájemníci většinou volají se zpožděním a není tedy možné na místě situaci řešit. Tím pádem již děláme pouze následný úklid s dalším řešením, třeba prověřováním kamerového záznamu,“ doplnil Tomáš Urbík.

Hraniční přechod do Německa
Pracují v Německu a berou víc. Pendlerů jsou tisíce, z Ústí jezdí třeba uklízet

Špatný stav lokality vnímá i Krajská hygienická stanice. Ta dle vyjádření pro Ústecký deník tento týden absolvuje šetření, které má za cíl provést monitoring výskytu škůdců a ověření celkového stavu.

„Obdrželi jsme písemný podnět týkající se hygienického stavu a možného výskytu štěnic a dalších škůdců. Společnost, která je vlastníkem budovy, budeme dle výsledků šetření kontaktovat s cílem určit další kroky a způsob, jakým bude situaci řešit. Při zvýšeném výskytu škůdců má majitel povinnost zajistit deratizaci,“ vyjádřil se ředitel Krajské hygienické stanice Vladimír Možíšek s dovětkem, že v rámci prevence výskytu švábovitého hmyzu je důležité zajistit úklid odpadů nejen uvnitř domů, ale i v jejich okolí.

Společnost CPI Byty deratizaci sice provedla, ovšem po nájemnících chce finanční spoluúčast, na základě čehož jeden z nich vznesl reklamaci, že jde o protizákonné jednání. Na tento dotaz společnost Ústeckému deníku neodpověděla.

Rychlostní radary v centru Ústí nad Labem
Fraška a podpásovka, kritizují Ústečané radary v centru. Město chystá další

Dle městské policie bylo okolí těchto domů kdysi katastrofální, nyní je prý situace daleko lepší. Přesto i strážníci vnímají větší výskyt bezdomovců a takzvaných závadových osob. Zabránit tomu ale prý nejde.

„Naši strážníci zde zasahují méně často než v jiných podobných lokalitách. Co se týká obyvatel domů, byla zde vlastníky učiněna různá bezpečnostní opatření. Někteří nájemníci byli vystěhováni a nahrazeni slušnými lidmi, což se také projevilo na místní bezpečnosti,“ uvedl zástupce ředitele městské policie Jan Novotný.

Mohlo by vás zajímat: Sci-fi? Ne! Díky vysokorychlostní trati v Ústí vyroste nádraží i nový most

Zdroj: Deník/Jan Pechánek