Městští radní důvody Cruzova odvolání na čtvrteční tiskové konferenci neupřesnili a neučinili tak ani v pátek na pozdější dotaz Deníku.

Ani sám Cruz prý neví proč. „Nesdělili mi důvody. Myslím si ale, že mé pracovní výsledky byly dobré. Úspora přesáhla  20 milionů korun. Zvládli jsme výměnu zálohovacích zařízení, softwaru, počítačů i serverů, administrativního systému a přitom jsme dostavěli 12,5 kilometru optické sítě a snížili náklady," poznamenal Cruz.

Metropolnet je ústecká akciovka, jež spravuje městské počítačové a optické sítě. Spolu s Cruzem odvolali z představenstva i Janu Černou.

Radim Bzura se vrací

Vedením společnosti zatím pověřili Petra Kučeru, vedoucího technika společnosti. V představenstvu pak usednou například Jiří Knápek, nebo Radim Bzura (TOP 09).

Toho minulé politické vedení Ústí odvolalo z dozorčí rady Metropolnetu. Podle Bzurových slov prý kvůli jeho snahám rozklíčovat, za co firma utratila peníze, uvedené v položce propagace. „Pátrat po tom určitě budu, ale teď je to věcí policie, jelikož jsem kvůli tomu podal trestní oznámení," sdělil Bzura.

Jako první se Bzura chce zaměřit především na úspory, zkvalitnění infrastruktury a vymezení servisu pro ústecký magistrát.

Politická čistka?

Členem hnutí Ústečané, jehož je Raul Cruz místopředsedou, je například zastupitel Petr Kratochvíl, nebo před týdnem odvolaný ředitel ústeckého muzea a bývalý městský radní Miroslav Král.

Ten své odvolání označil za politickou čistku. „Zavolali si nás pozdě večer, abychom neměli čas reagovat. Důvody mi v podstatě neřekli. Prý mě dosadilo minulé politické vedení, a tak mě tam nechtějí," řekl o tom Král.

Proti tomu se ovšem městské vedení ohradilo s tím, že jediná motivace je snaha dosadit odborníky.

Přijatelní odborníci

Politicky motivované čistky by jim ostatně mohly uškodit. Na to upozorňují i politologové. Například Daniel Kroupa. „Pokud se snaží obsadit funkce podle odborných kritérií, tak to pro voliče bude přijatelné. Pokud je ovšem změna motivovaná osobními vztahy, nepřátelstvím a touhy po pomstě, mohlo by se to vymstít.

Hnutí Ústečané vzniklo před přibližně rokem. Část jeho zakladatelů jsou bývalí členové TOP 09. Ze strany odešli poté, co je krajské vedení chtělo vyloučit. Nechali se totiž zvolit do rady města Ústí hlasy komunistických zastupitelů.