Předražené „mecheche" pro vyvolené. To říkají kritici galavečera, který jako poděkování těm, kdo pomáhali při povodních, zorganizoval ústecký magistrát. Za večer totiž město utratilo nemalou sumu.

Podle vyjádření kanceláře primátora vyšplhaly celkové náklady na akci téměř k 800 tisícům korun. „Organizátoři je použili na technické a organizační zajištění, ocenění, výzdobu, umělecký program a občerstvení," sdělil tiskový referent magistrátu Karel Rouč.

Během večera vystoupila řada umělců. „Vladimír Hron, Zdeněk Lukesle, Olga Lounová a skupina Děda Mládek Illegal band," chlubí se ústecký magistrát na svém webu.

jen pro vybrané?

Poděkování primátora převzali velitel ústecké policie Vladimír Danyluk, šéf ústeckých strážníků Pavel Bakule nebo Dalibor Dařílek, vedoucí odboru dopravy, a dalších 16 lidí. Akci zpříjemnil bohatý raut.

Primátor Vít Mandík zároveň předal šeky na 50 tisíc korun ústecké policii, zdravotnické záchranné službě, hasičům profesionálním i dobrovolným. Ty ovšem podle informací Ústeckého deníku v ceně děkovného večera započítané nejsou.

Navíc to vypadá, že se do toho, kdo bude pozván, promítla i politická nevraživost mezi „velkým" magistrátem a „malými" obvodními radnicemi. „Nás nikdo nepozval," podotkla například starostka Neštěmic Miloslava Válková. „Politiky nemyslím, těch se to netýká, ale našich úředníků určitě. Nadřeli se na povodních dost. Stačilo by pozvat dva tři lidi. Myslím, že by to brali jako poctu a vážili by si toho."

Podobně se zlobila i střekovská starostka Miroslava Lazarová. „My jsme udělali příjemné poděkování za šest tisíc. Naši úředníci na povodních tvrdě pracovali celé dny, dlouho do noci, o sobotách a nedělích, ti by si zasloužili, aby je někdo pozval," řekla.

Přesčasy

O tom, že těch 800 tisíc korun mohl magistrát použít rozumněji, ale hovoří i ti, kdo patřili mezi pozvané. „Mohl za to být benzín, auto, hasičská technika, projekt na povodňovou ochranu. Tohle je zbytečné, mně by stačilo chvilku posedět u vína s kolegy," podotkl jeden z hasičů.

I strážníci, kteří se akce zúčastnili, by raději od vedení města dostali před Vánoci přidáno na výplatě.

„Místo rautu nám měli proplatit všechny přesčasy. Nebyli jsme několik dní doma. Naše rodiny by to ocenily víc než nůž a diplom," posteskl si strážník, který si přál ze strachu, aby nepřišel o práci, zůstat v anonymitě.

I na Petra Sejkoru z Akademie dobrovolných záchranářů akce působí, jako by byla jen pro vyvolené. Obrátila se prý na něj kancelář primátora, aby dodal jména lidí, co pomáhali při povodních.

„Dodal jsem seznam zhruba sto lidí, kteří o povodních makali ve dne v noci. Z kanceláře primátora mi odepsali, že seznam musím seškrtat na deset členů. Jak mám udělat ze stovky deset, když dřeli všichni, abych nikoho nezvýhodnil," rozčiloval se Sejkora.

Ocenit všechny

„Je hezké, že primátor nechal nakoupit švýcarské nože s vyrytým letopočtem, ale tu show si mohl odpustit. Za jejich honoráře mohl ocenit více lidí a ne jen vybrané. Když nám z kanceláře primátora volali při povodni, že potřebují lidi, tak šli všichni. Příště pojedu s týmem pomáhat jinam, kde si toho budou více vážit," dodal Sejkora.