Žádost o 12 milionů korun na činoherní granty. Pokusit se o ně chtějí členové ústeckého sdružení Stop tunelům. A aby bylo jasné, že na to mají, hned ve středu na Lidickém náměstí asi 60 lidem předvedli ukázku z hry Čekání na Godota. V pozvánce sice měli uvedeno „na Kokota", ale jak přiznali, teprve na zkoušce zjistili, že se hluboce zmýlili.

Podle člena sdružení Davida Daduče se sice divadlem a herectvím zabývají jen okrajově, ale věří, že u městských radních uspějí. Především pak v komediálních rolích. „Vedení města nás za šašky považuje již dlouho," prohlásil David Daduč.

Pro město

Pečlivou analýzou chutí ústeckých radních prý „stoptuneláři" došli k tomu, že jejich nejoblíbenějším žánrem je absurdní divadlo. „A to absurdní divadlo režírované jako divadlo trapnosti. Bez všech intelektuálních odkazů a přesahů," uvedl Daduč.

Podle něho budou herci ze sdružení ochotní měnit repertoár podle přání lidí z vedení města. „Řídíme se známým heslem: Koho chleba jíš, toho píseň zpívej. I když je to chleba erární," upozornil.

Jan Hrouda zase tvrdí, že pomohou zadluženému městu. „Proto se zapojíme do městem pořádaného vítání občánků a budeme pořádat kolonádní promenády v Městských sadech," řekl Jan Hrouda. V prostoru Zanádraží chce pak sdružení zřídit jednu ze svých hlavních scén a pro kolemjdoucí zde předvádět hry. „A během pauz opravovat kola ve zde zřízené opravně kol," upozornil. Město totiž chce v tomto prostoru zřídit služby pro cyklisty ze stezky podél Labe.

Konec Drážďan

Ústí se podle sdružení může stát místem, kam se pohrnou davy německých divadla chtivých turistů. Ti se ještě svezou lanovkou na Větruši, kde se jistě ubytují. To povede k nebývalé prosperitě Ústí nad Labem. První hrou bude drama Hadrián z Římsů. „Jsme přesvědčení, že Semper v Drážďanech do tří let zavírá," ujistil předseda Jan Kvapil.

Transparentnost

Krátká ukázka hry předvedla, jak to pak členové sdružení s městem dobře myslí. Hlavně když herci řešili otázku, zda čekají na správném místě. „Jistě, říkali přece před nejtransparentnějším magistrátem pod sluncem." odpověď.

Transparentností ústečtí radní zdůvodňují změnu pravidel rozdělování peněz na činohru. Minulý týden rozhodli, že 12 milionů z rozpočtu města nepůjde Činoheráku, ale do grantů, o které je třeba žádat. Vedení divadla i herce velmi zaskočili.

Podle Jana Kvapila má jejich divadlo velkou výhodu oproti Činoheráku. Nemá totiž žádné dluhy vůči městu. To je oproti Činoheráku zvýhodňuje, protože bezdlužnost je jednou z transparentních podmínek města.

„Premiéra bude, až nám přijdou od města peníze z grantu," slíbil Jan Kvapil.

Divadlo prý také ušetří mnoho peněz. Za ně pořídí plakáty. „Rozhodli jsme se billboardovou kampaní oslavit úspěchy pana primátora a radních. A poděkovat i za naši budoucí podporu," uvedl Jan Hrouda.

Lidé se na Lidickém náměstí bavili a také smáli. A někteří se ptali, co je na tom všem vlastně k smíchu. „Tuto otázku byste měli směřovat na magistrát k našim radním," poradila Jana Komínová.