Podle mluvčího Národního divadla Tomáše Staňka večer na podporu ústeckého divadelního souboru v kritické situaci pořádá Činohra Národního divadla s Asociací profesionálních divadel.
Barování je komponovaný pořad s osmiletou tradicí, ve kterém vystupuje mnoho známých, ale i méně známých umělců. V neděli dostanou prostor ti ústečtí. Jde o pořad kabaretního typu, kdy hosté sedí u stolků, popíjí, kouří a užívají si večer s umělci, kteří zde vždy ukáží něco, co ještě nikdo nikdy neviděl.
„Dnešní problém Činoherního studia v Ústí nad Labem je problémem všech regionálních veřejných divadel v Česku," vysvětluje zapojení umělecký šéf Činohry Národního divadla Michal Dočekal. Podle něho se potýkají s problémem závislosti na momentální politické reprezentaci a s tím spojenou otázkou financování. „Situaci, kterou se nekompetentním jednáním ústeckého magistrátu podařilo vyvolat, je třeba vnímat jako precedent a jako takovou ji řešit," dodal.
Z dotace grant
Ústečtí radní totiž minulý týden rozhodli, že 12 milionů korun, které až do té doby všichni považovali za dotaci Činohernímu studiu, budou rozdělovat jako grant. V situaci, kdy naplno běží sezona. Divadlo se tak ocitlo bez peněz a nemá jistotu, že nějaké vlastně dostane.
Ústečtí divadelníci jsou možností předvést se v Nároním velmi nadšeni. „Bereme to od Národního divadla jako obrovské gesto. Je to pro nás nesmírná pocta, že dostaneme prostor celý problém prezentovat a na Barování na Nové scéně vystoupit," řekla mluvčí Činoherního studia Jana Válková.
Asociace profesionálních divadel hodlá ve čtvrtek zveřejnit petici, ve které vyzve ústeckého primátora Víta Mandíka, aby radní zrušili letošní granty, dali peníze Činoheráku přímo a připravili v předstihu dlouhodobé granty na čtyři roky. „Tedy způsob financování, který je evropským standardem a odpovídá významu této nezaměnitelné divadelní scény," uvedla předsedkyně asociace Eva Kejkrtová-Měřičková.
Dopis ministrovi
Situaci sleduje i ministerstvo kultury. „Nemáme v současné době žádnou možnost a není to ani v naší kompetenci, jak do situace zasáhnout," konstatuje ministerstvo v tiskové zprávě.
Primátor Mandík reagoval otevřeným dopisem, ve kterém tvrdí, že informace divadelníků o nedostatku peněz nejsou pravdivé. Podle něho hlasy na podporu Činoheráku dokazují jeho nadregionální úroveň. „Věříme, že tato hodnocení budou brána v potaz při rozhodování o výši dotace poskytnuté ministerstvem kultury," uvedl.
Zastupitelé z ODS chtěli svolat mimořádné jednání zastupitelstva. Sběr podpisů komplikují prázdniny. Řádné jednání je již 3. března a zde se problém asi otevře. „Chtěli bychom o tom určitě mluvit," řekla zastupitelka Květoslava Čelišová z KSČM.
Ve středu se konají dvě akce na podporu Činoheráku. Od 16.00 na Lidickém náměstí v režii Stop tunelům. V 19.00 ve foyer vystoupí Petr Lüftner.
Dopis primátora ministrovi
Vážený pane ministře,
Ministerstvo kultury vyhlásilo 24. ledna 2014 dotační Program státní podpory profesionálních divadel, orchestrů a sborů ministerstva kultury ČR pro rok 2014 s uzávěrkou žádostí k 28. 2. 2014.
V Ústí nad Labem působí dvě profesionální divadla. Vedení města se v minulých letech podařilo zachránit před likvidací ústecké Severočeské divadlo, které se věnuje opeře a baletu, a zajistilo mu ve spolupráci s Ústeckým krajem jistotu další existence a financování v roční výši 50 milionů korun. Stejně tak máme velký zájem na zachování a rozvoji činoherního žánru v Ústí nad Labem. Proto pro rok 2014 schválilo Zastupitelstvo města na činohru v rozpočtu 12 milionů korun, tedy vyšší částku, než v minulosti.
Informace o tom, že by Činoherní divadlo, o.p.s., nemělo žádné prostředky na provoz, a proto byl ředitel nucen k 31. 1. divadlo uzavřít, jsou zcela nepravdivé. Divadlo má na účtech dostatek prostředků na průběžné hrazení provozních nákladů do poloviny března, tedy do doby, kdy by měla společnost (obdobně jako v předchozích letech) obdržet dotaci od města. Správní rada divadla proto uložila řediteli zajistit provoz divadla bez přerušení.
S potěšením jsme zaznamenali velké množství pozitivních vyjádření nejrůznějších osobností z oblasti divadelního umění stejně tak jako stanoviska různých divadelních souborů, která potvrzují nadregionální charakter ústeckého činoherního souboru a jeho zásadní význam pro divadelní kulturu v České republice. Věříme, že tato hodnocení budou brána v potaz při rozhodování o výši dotace poskytnuté Ministerstvem kultury společnosti Činoherní divadlo, o.p.s. z dotačního Programu státní podpory profesionálních divadel, orchestrů a sborů Ministerstva kultury ČR. Dotace poskytovaná ústecké činohře ze státního rozpočtu v posledních letech soustavně klesala, neodpovídala významu scény ani záměru zajišťovat financování této nestátní neziskové organizace vícezdrojově a zejména z grantů a dotací.
Jsem přesvědčen, že společným úsilím města Ústí nad Labem, Ministerstva kultury ČR, Ústeckého kraje a samotných členů souboru se podaří zajistit další tvůrčí budoucnost tohoto významného divadla a zajistit tak divákům kvalitní umělecké zážitky.
Za Vaši pomoc předem děkuji.
Se srdečným pozdravem
Vít Mandík
primátor statutárního města Ústí nad Labem