Nevyužitý připadá řadě Ústečanů poloostrov v blízkosti krásnobřezenského přístavu. Místo hromad suti by tu lidé raději viděli třeba sportoviště. Město v minulosti sice spolupracovalo na studiích možné revitalizace území. Návrhy však prozatím vzaly za své. Chybí peníze.

„Dřív tu bývalo hřiště. Dnes jen ruiny a skládka odpadů," postěžovala si Ústečanka Helena Píšová.

Chtějí sportoviště

Městu poloostrov nepatří celý. To přesto mělo zájem na zatraktivnění celé oblasti. Nastartovat její rozvoj by mohli investoři. Jenže ti podle starostky Neštěmic nepřicházejí. „Jednání se zastavila," přiznala Miloslava Válková.

Bez výsledkuRevitalizace území poloostrova poblíž nového přístavu v Krásném Březně je předmětem řady studií. První vznikla už v roce 2008, v rámci studentských odborných praxí následovaly další. Podle starostky neštěmického obvodu, který poloostrov spravuje, na jejich uskutečnění ale chybí peníze. Zájem nemají ani investoři. Nevýhodou lokality je kromě řady zchátralých budov či nedostatečných inženýrských sítí hlavně možnost jejího zaplavení řekou Labe.

Podle neštěmické radnice, která území spravuje, situaci navíc komplikuje blízkost Labe. „Seděli jsme s městským architektem nad návrhy změn v územním plánu. On do místa navrhoval venkovní sportoviště. Kvůli tomu, že území leží v záplavové zóně, jsme se neshodli," vysvětlila starostka obvodu Válková.

Přívoz i centrum

Sportoviště kromě jiného do místa navrhoval ve své studii i Tomáš Klupák, který na ústeckém magistrátu absolvoval odbornou praxi díky projektu Partnerství pro české brownfieldy. „Řešením je zakomponovat cyklostezku na druhém břehu Labe. Nový rozměr by prostoru dodalo vybudování přívozu," navrhoval například Klupák.

Srdcem revitalizace by podle jeho studie ale měla být výstavba multifunkčního informačního centra. Cílem je podle něj zatraktivnění oblasti v očích veřejnosti a hlavně pak pro budoucí investory.

Město spolu s Ústeckým krajem se mezi lety 2010 a 2013 účastnilo také projektu CircUse, v němž vznikly další návrhy na revitalizace Neštěmic a Krásného Března, kam spadá i území poloostrova. „Možné postupy byly zpracovány pro město. Je plně v jeho kompetenci, jak s dokumenty a lokalitou naloží," sdělil Zdeněk Rytíř z kanceláře hejtmana.

Podle starostky Válkové jsou ale priority nyní jinde. „Připravujeme zprovoznění přívozu v místě, kde fungoval dříve, tedy mezi Neštěmicemi a Svádovem. Část poloostrova patřící městu nyní pronajímáme soukromé firmě pro účely skladování stavebního materiálu a parkování. V případě, že by město mělo v plánu s územím něco dělat, ale je možné pronájem zrušit," dodala Válková.