Představitelé města tvrdí, že „intenzivně" pracují na nové vyhlášce proti hazardu. Podle odpůrců automatů nejspíš ale provedou jen kosmetické úpravy té staré. Těmto obavám prý nahrává fakt, že vlivný ústecký radní Arno Fišera prostřednictvím své firmy Fipol vlastní část domu s hernou.

Konkrétně rohový dům na křižovatce ulic Pařížská a Masarykova. Václav Pištora z iniciativy Ústí bez hazardu to komentoval s tím, že ho tohle ani nepřekvapuje. „Je hrozné, že člověk, který vede město, by s tvrdým hazardem neměl mít nic společného, ani by neměl ve svém domě hernu povolit," povzdechl si Pištora.

„Mě už to ani nešokuje. Jak tak postupně nahlížím do zákulisí tohoto byznysu, zjišťuji, že v různých městech je mnoho radních a zastupitelů propojeno s hazardní lobby," myslí si Pištora.

Sám Arno Fišera ale jakoukoliv spojitost s herním průmyslem odmítá. „Moje společnost tam vlastní jednu místnost ve druhém nebo třetím patře. Kupovali jsme ji v době, kdy tam žádná herna nebyla," odmítl podezření.

Ústí a hazardVyhláška povoluje hazard na 109 adresách v Ústí. Aby městská kasa ročně z hazardu přijala 50 milionů korun, tedy zhruba 3 procenta rozpočtu, musejí Ústečané podle odhadů ročně do automatů „naházet" až jednu miliardu korun. Sdružení Ústí bez hazardu varuje, že část pochází z dávek a zlodějny.

Na možnou souvislost s hazardem ve spojitosti s kauzou likvidovaného Činoherního studia upozornila na demonstraci iniciativa Stop Tunelům! Jan Kvapil z iniciativy v proslovu kromě informace o Fišerově spoluvlastnictví domu zároveň řekl, že se Ústí, a nejen to, chystá „zavřít" herny a bude potřeba bezprizorné automaty někam umístit.

„Máme prozatím neověřenou informaci, že Arno Fišera už předběžně vyjednával se společností Kajot o výhodném pronájmu domu na Střekově, kde Činoherní studio hraje," řekl Jan Kvapil na demonstraci.

Fišera na to reagoval slovy, že aktivista Kvapil není normální, vymýšlí si nesmysly a lže, kudy chodí. „Já žádný Kajot neznám, nikdy jsem s nimi nejednal a ani jsem s nimi nemluvil," rozzlobil se radní Fišera s tím, že si Kvapil dělá politickou kampaň. „Měl by se spíš věnovat svým studentům na univerzitě."

Společnost Kajot ve skutečnosti neexistuje. Za tímto názvem se skrývá pouze obchodní značka, podobně jako je například Coca Cola. Značku vlastní akciovka NET and GAMES. Martin Staněk, člen dozorčí rady, pak hovořil podobně jako Arno Fišera. „Připravujeme různé věci, ale určitě nechceme expandovat do Ústí nad Labem," dementoval.

Podle Václava Pištory to vypadá, že práce na vyhlášce příliš nepokročily. V magistrátní skupině, která na ní pracuje, jsou i zástupci herního byznysu. „Jednání s hernami jsou tajná a ani nevím, jestli s nimi někdo jedná. Pokud ale navrhnou snížit jejich počet ze 109 na nějakých 88, bude to k ničemu."

Sdružení Ústí bez hazardu sbírá proto podpisy na petici k referendu o nulové toleranci. Z potřebných 9 tisíc získali zatím zhruba tisícovku.