Za odevzdání šeků někteří od klubů požadovali nižší členské příspěvky nebo slevu na soustředění. Část funkcionářů se zase bojí, že rodiče šeky neodevzdají včas.

„Šeky jsou veřejně dostupná listina. Bez vyplněného rodného čísla nemají žádnou hodnotu," vysvětlil Miroslav Přikryl z magistrátní komise mládeže a sportu.

Jak na šeky?Šeky v hodnotě 1 600 korun rodiče vyplní a odevzdají ve sportovním klubu, který dítě navštěvuje, případně ve dvou. Podmínkou je, že dítě v oddíle sportuje celoročně, nejpozději od 15. října předchozího roku je registrované svazem, v posledních 12 měsících se zúčastnilo závodu, turnaje či soustředění a má zaplacené příspěvky. Kluby musejí šeky odevzdat do konce března.

Dva šeky, oba v hodnotě osmi set korun, děti dostaly ve škole. Stále je také možné je získat na odboru školství. Rodiče šeky vyplní a odevzdají trenérům. Sloužit budou k přerozdělení peněz, které na sportování dětí do 18 let vyčlenil magistrát. Pro letošek jde o rekordních 4,5 milionu.

Dříve kluby čerpaly peníze na počet členů. Na seznamech se podle Přikryla často objevovaly takzvané mrtvé duše. Šeky mají podobným podvodům zabránit. Přispět k tomu mají i přesná kritéria.

„Ačkoli rodiče k šekům dostali dopis s vysvětlením od primátora, řada z nich nevěděla, co s nimi. Mysleli, že jde o slevu na příspěvky nebo soustředění. Jsou ale v kontaktu s trenéry, kteří jim vše vysvětlili," řekl šéf fotbalové mládeže Zdeněk Bechyně. Klub podle něj plánuje dotace využít na nákup sportovního vybavení.

Že šeky nahrazují část členských příspěvků, si mysleli i rodiče malých hokejistů. „Nebylo moc prezentované, k čemu šeky jsou. Dotazů byla spousta," potvrdil Vladimír Evan z HC Slovan Ústečtí Lvi.