Nezaplatíme. Tak se ústečtí komunální politici postavili k požadavku dotačního úřadu. Jeho úředníci chtějí po ústecké radnici zpět části dvou dotací – za demolici sektorového centra a za rekonstrukci Domu kultury. Celkem 23,5 milionu korun.
Když náměstek primátora Pavel Boček návrh zastupitelům předložil, hned jim doporučil, aby hlasovali proti zaplacení.
„Pokud odvod zaplatíme, bude to vypadat jako přiznání viny. Ale my se nemáme přiznat k čemu," prohlásil Pavel Boček.
Podle něho jde o záležitost minulých vedení města, kterou ale nechce kritizovat. Radní si totiž dali podmínku ve výběrovém řízení firma, která se chce o zakázku ucházet, nesmí městu nic dlužit. Podle Bočka to byla dobře míněná podmínka, ale nyní na ni úředníci pohlížejí jako na diskriminaci. „A navíc ani neměla vliv na výběr uchazeče," dodal.
Drtivá většina zastupitelů se nakonec k tomuto názoru přiklonila. Podle náměstka Pavla Bočka se totiž radnice odvolala a očekává, že spor vyhraje.
Co musí město Ústí vrátit• Za demolici sektorového centra má město Ústí nad Labem vrátit zpět 7,8 milionu korun.
• Za třetí a čtvrtou etapu rekonstrukce Domu kultury města Ústí nad Labem pak dotační úřad chce zpátky 15,7 milionu korun.
• Město podle úředníků udělalo chybu ve výběrovém řízení na dodavatele obou staveb. Jako jednu z podmínek požadovalo, aby zájemci nebyli dlužníky města. Tato nejspíše dobře míněná podmínka je podle evropských úředníků diskriminující a nelze ji používat.
• Původně dotační úřad chtěl po městě částky desetkrát vyšší. V obou případech radní požádali o snížení odvodu a úředníci ho snížili na deset procent původní sumy.
Zastupitel František Nesvadba ale upozornil, že takové hlasování zastupitelů je nesmyslné. „Buď je tento odvod vykonatelný a musíme ho zaplatit. Nebo není a pak nemáme o čem hlasovat," prohlásil.
Město zaplatit správně má, jeho odvolání nemá odkladný účinek. V tomto případě by podle Nesvadby peníze uhradit mělo a pak se soustředit na vyhrání sporu. Pak je může chtít zpět.
Radnice totiž může zaplatit více, než je stanovený odvod. I když aktuálně mu to nehrozí. „Ústí nad Labem požádalo o posečkání a to jsme schválili do konce roku 2014," vysvětlil mluvčí dotačního úřadu Vojtěch Krump.
Dodal, že i nyní městu běží malé úroky z posečkání. Pokud by ale na konci roku Ústí nad Labem nezaplatilo a radní opět nepožádali o další posečkání, museli by úředníci částku vymáhat. Úroky by v tomto případě vzrostly.