„Bláto je pro nás ta nejlepší vizitka! Rodiče mají jistotu, že dítě svůj den prožilo naplno," říká o nové ústecké lesní třídě Irena Droppová. Sama vede mateřinku Pohádka. Právě při ní alternativní školka vznikla. Poprvé otevřela v pondělí.

„Zatím máme přihlášených šest dětí. Horní hranice je přitom deset," vysvětlila ředitelka školky a dodala, že tak určily hygienické normy.

Zázemí v Pohádce, jinak pořád venku

Děti navštěvující lesní třídu budou mít běžné zázemí právě v Pohádce, celodenní program ale mají naplánovaný na farmě mimo město nebo v ústeckých ulicích.

„Na farmě ve Vaňově máme ovce, kozy, prasátka, slepice, bažanty, ale i poníka. Děti o ně pečují, krmí je. Předtím znaly spíš exotická zvířata ze zoo," prozradila majitelka farmy Jaroslava Kománková.

Třetím rokem vede ve Vaňově přírodní klub určený dětem i maminkám s názvem Pidi Midi. Lesní třída vznikla právě díky vzájemné spolupráci s ústeckou školkou.

„Dva dny v týdnu jsme na farmě. Zbytek trávíme po výletech v Ústí i mimo město. Smyslem je ale být co nejvíc venku," řekla Kománková.

Děti čeká nabitý program

Hned v lednu čeká děti nabitý program. Výstava holubů v Lysé nad Labem, speciálně zaměřené návštěvy ústecké zoo, saunování v Městských lázních, pokud napadne sníh, pak i bobování na Telnici.

„Spolupracujeme také se střekovským hradem, kam můžeme kdykoli. I do podhradí na koníky. Hodně také využíváme naučnou stezku k blízkému vrkočskému vodopádu," doplnila Kománková.

Děti se v budově školky ani v domku na farmě zkrátka příliš neohřejí. „Jen pokud vydatně prší. Malý déšť nás nerozhází. Jinak máme k dispozici mongolskou jurtu i indiánské týpí, kde taky rádi řádíme," sdělila Kománková.

V minulosti lesní školky nesplňovaly hygienické normy nebo neměly nutné materiální zabezpečení. Fungovaly jako občanská sdružení nebo obecně prospěšné společnosti. Jejich provoz hradili rodiče.

Náklady dotuje stát

Ústecká lesní třída však oficiálně funguje pod mateřinkou Pohádka, kde děti obědvají, spí a mají k dispozici i sociální zařízení. Náklady spojené s provozem tak dotuje stát.

„Rodiče dětí z lesní třídy proto platí školné 400 korun jako ostatní. Stravné je 32 korun na den. Navíc se platí různé aktivity, jako výlety. To je do 400 korun měsíčně," informovala ředitelka Droppová.

Ministerstvo školství lesní školky odsouhlasilo jako formu alternativního vzdělávání po dvouletém testování loni v březnu. Uznalo, že děti jsou do školy stejně připravené jako ty z běžných tříd.

„Rodiče chtějí, aby jejich děti byly v přírodě. O školku mají zájem často aktivní rodiny. Lesní třídy zažívají boom," uvedla Irena Droppová.

Na jaře má na zahradě školky vyrůst navíc srub, který bude fungovat jako ekocentrum a současně sloužit lesní třídě. Školka na jeho stavbu využije 200 tisíc korun, kterými přispěl primátor města.