V současnosti nejčtenější český spisovatel přivezl na sever Čech svou novou knihu. V ní otevřeně líčí nelehké období zotavování se po těžké nemoci. Jak se Michalu Vieweghovi podařilo zpátky vrátit do života i k profesi, nakonec zajímalo Ústečany nejvíc.

Výjimečně nervózní

„Jsem z těch veřejných čtení teď trochu nervózní," přiznal spisovatel na středeční besedě v císařském sále ústeckého muzea. Než se zakousl do textu své poslední vydané knihy, publikum varoval. „Vybral jsem asi ty nejvíce depresivní pasáže, tak snad mi to prominete," omlouval se předem.

Publikum, v němž usedly především ženy, zato napříč generacemi, skutečně trochu zaskočil. Do čtení se vrhl ihned. Vzduch v místnosti přitom jako by ztěžkl už s prvním přečteným odstavcem.

Otevřeně o nemoci

Viewegh v knize otevřeně a autenticky popisuje události od loňského prosince, kdy mu praskla aorta. Kniha psaná formou deníku je přitom plná těch nejchmurnějších myšlenek z doby, kdy byl zcela závislý na své rodině.

Líčí, jak se ve svých jednapadesáti letech stal znovu dítětem, „manželčiným synkem v teplákách". Popisuje, jak ztrácel orientaci, zapomínal. Později přiznal, že s pamětí má problémy dosud. „Všechno si musím pečlivě zapisovat. Vážně mám někdy skutečně dobré nápady. Často je ale zapomenu," dodal s úsměvem.

Veselejší rytmus čtení nabralo, když se slova chopil Vieweghův nakladatel, přítel a současně také autor, Martin Reiner. „Abyste pochopili, proč tu jsem," napínal čtenáře, „Michal ještě nemůže řídit a nechtěl svolit, aby jeho řidič byl někdo méně než autor alespoň jedenácti knížek, které mám na kontě," vtipkoval.

Plachý milionář

Reiner přečetl několik svých fejetonů z knihy Plachý milionář přichází a publikum se bavilo. Když pak věnoval prostor dotazům příchozích, řeč se však znovu stočila k Vieweghově nemoci. „Nechtěl jsem, abychom tu byli jako na lékařské konferenci, ale chápu," uzavřel spisovatel.

Pak oba pánové přešli k „tvrdému byznysu", jak na začátek předeslali. Zatímco jeden knihy prodával, druhý je podepisoval. Viewegh přežil svou smrt a lidé o něj mají větší zájem, než kdy předtím.