Opilý řidič, veselý vrah. Tato známá filmová hláška z komedie o víně sedí přesně na tři smrtelné dopravní nehody, které museli řešit ústečtí dopravní policisté v loňském roce.

Vedoucí dopravní policie Karol Kočárek uvedl, že první krutou daň si vybral alkohol za volantem 20. února. „V půl páté ráno jednašedesátiletý řidič fabie havaroval ve vysoké rychlosti v Tovární ulici, kdy na mokré silnici dostal smyk. Následkem toho narazil do veřejného osvětlení a trolejového vedení," popsal nehodu policista.

Muž utrpěl mnohočetná zranění, kterým v nemocnici podlehl. Nařízený test na alkohol prokázal, že řidič mu před jízdou holdoval. Podle zjištění Deníku měl večer před osudnou jízdou slavit.

Další život kvůli alkoholu vyhasl na ústeckých silnicích o dva měsíce později.

Tehdy nehodu nepřežil nevinný člověk.

V úterý desátého dubna, den po Velikonočním pondělí, čtyřiadvacetiletý řidič vjel na přechod pro chodce ve chvíli, kdy mu na semaforu svítila červená. Srazil přecházejícího muže, který pod koly auta zemřel. Při kontrole alkoholu u řidiče policie zjistila, že není zcela střízlivý.

„Kontrolní přístroj naměřil zhruba půl promile alkoholu v krvi," uvedla tehdy policejní mluvčí Hyšplerová.

Odběr krve také ukázal na přítomnost drogy (marihuana) u řidiče. V nejbližších měsících má začít soudní líčení, kdy mu za jeho chování senát soudu vyměří trest.

Smrtelné nehody na Ústecku v roce 2012.

Smrtelné nehody na Ústecku v roce 2012 (pro zvětšení klikněte)

Do třetice všeho zlého, zabíjel alkohol za volantem 2. června v Roudníkách. „Řidič vjel na krajnici silnice a dostal smyk. Nehodu nepřežil," uvedl vedoucí dopravní policie Karol Kočárek.

Za smrt na silnici nemůže jen alkohol v krvi řidičů, ale také jejich neúplné věnování se řízení.

Řidič v centru města v ulici Panská 2. června srazil chodkyni. „Policisté zjistili, že se řidič během své jízdy ohlédl předtím za jinými přecházejícími chodci," dodává Kočárek.

Nerespektování dopravních značek ze strany devatenáctiletého mladíka 29. května stálo život sedmapadesátiletého cyklistu. Ten v Masarykově nemocnici na vážná zranění umřel.

„Řidič zastavil až zhruba po 50 metrech od střetu," uvedla mluvčí ústecké policie Veronika Hyšplerová.

Za nepozornost zaplatil životem zase sedmačtyřicetiletému řidiči Alfy Romeo, když se chtěl 8. listopadu na ulici Žižkova zařadit mezi projíždějící auta a vjel přímo pod projíždějící kamion. „Nelze ani vyloučit vliv akceleračního smyku," uvedl k okolnostem střetu vedoucí krajské dopravní policie Jiří Ušák.

Nejsmutnější a nejvíce diskutovanou nehodou loňského roku je tragédie z 12. listopadu, která se stala v Povrlech v ulici Ústecká. Třiačtyřicetiletá řidička usmrtila vozem Mercedes jedenáctiletého chlapce, který venčil svého psa. „Mimořádně závažné je, že řidička chlapci neposkytla první pomoc a z místa nehody ujela," řekl Karol Kočárek.

Chybování na silnici si vybírá tu nejkrutější životní daň také u nehody, která se stala 12. prosince na Masarykově ulici u Zimního stadionu. Osmašedesátiletý muž v tmavém oblečení přecházel před hokejem silnici mimo přechod pro chodce a vstoupil do dráhy sedmačtyřicetiletému řidiči octavie. Policisté výslechy a šetřením zjistili, že v osudnou chvíli přejížděl z pruhu do pruhu a měl hledět do zpětného zrcátka.