Jak proplout plavební komorou a kolik to stojí. Nebo informace o tom, že odborníci provádí údržbu turbín ve vodní elektrárně na Labi jednou za 20 let. To všechno mohly zjistit stovky návštěvníků během dne otevřených dveří na Masarykových zdymadlech pod hradem Střekov.

Jezný Luděk Jiřena například popsal, že zdvihací mechanismy stavidel jsou stále ty původní z doby výstavby. Střídá se u nich pět pracovníků na směny. Zdymadla prý zažila i kuriózní situaci.

„Někdy v osmdesátých letech tu tlačný remorkér lámal led. Ale přestal mu fungovat motor. Takže to asi byl jediný remorkér, co skočil 8,5 metru. Přepadli přes stavidlo. Naštěstí se nikomu nic nestalo," líčil Jiřena.

Výpravy také vítal jeho kolega, jezný Lukáš Pindiak. Ten například vysvětlil, že proplutí plavební komorou je zdarma. „Možnosti, jak se ohlásit, má plavidlo tři. Mobilním telefonem, vysílačkou na 14. kanále, nebo malá plavidla počkají u komory a zazvoní na zvonek."

Prohlídka pokračovala výstavou fotografií a promítáním dobového filmu ze stavby zdymadel. Ta skončila v roce 1936 dostavbou elektrárny.

V závěru si zájemci mohli prohlédnout rybí přechod a elektrárnu. Tvoří ji tři vertikální Kaplanovy turbíny, které pracují 24 hodin denně s výkonem 3 krát 5 megawattů. S celkovým výkonem 15 megawattů je tak největší elektrárnou na Labi.