Dopravu na turisticky atraktivní místa jim nabízí kraj, dopravní podniky některých měst i České dráhy. Ty budou půjčovat i elektrokola. V centru Ústí začal fungovat nový cyklopoint.

Oblíbené cyklobusy

Přepravu kol nabízí v sezoně integrovaná doprava Ústeckého kraje na více než třech desítkách linek. Ústecký kraj už linky výrazně rozšířil loni. Přeprava kola vyjde v krajských autobusech na 20 korun. Linky umožňující přepravu bicyklů jezdí do všech částí kraje, například do Krušných hor, ale i do Oparenského údolí.

Vlastní cyklobusy mají i některé dopravní podniky patřící městům. Například děčínský dopravní podnik nabízí od května do září cyklistický spoj na Maxičky. Cyklobus jezdí o víkendech a svátcích, o letních prázdninách denně.

Speciální dopravu pro cyklisty má i Dopravní podnik města Ústí nad Labem. Od konce dubna do konce října vyváží linka číslo 20 cyklisty do Zadní Telnice či Krásného Lesa.

Ústecký cyklopoint

Tři půjčovny kol letos provozují v Ústeckém kraji České dráhy, jejich provoz spustily už 1. dubna. Lidé si mohou kola vypůjčit v Lovosicích, Ústí nad Labem a Děčíně.

„Zákazník se nemusí vždy vracet na místo startu svého výletu. Zájemcům nabízí dopravce kvalitní kola s předpisovou výbavou a pravidelným servisem," řekla mluvčí drah Radka Pistoriusová. Cena za denní vypůjčení kola pro dospělé je 250 korun, držitelé některých zákaznických karet zaplatí 190 korun. Dráhy navíc na některých tratích přepravují kola zdarma.

Od minulého víkendu mají turisté k dispozici cyklopoint v centru Ústí. Krajské město ho zřídilo v prostorech takzvaného Zanádraží, které navazuje na hlavní vlakové nádraží. Od Labské stezky je nová provozovna oddělena jen mostem přes Labe.