Podle mluvčí Dopravního podniku města Ústí nad Labem Jany Dvořákové linky pro milovníky jízdních kol poprvé vyjely do pohraničí 16. května. Ta ze Střekova ještě ne. „Další cyklobusová linka číslo 28, která je pro lidi zdarma, zatím v provozu není, čeká se na závaznou objednávku od objednatele,“ vysvětlila.

Přitom na volnočasovém portálu webových stránek města Ústí na ni poutá letáček s jízdním řádem a informací, že letos zahajuje provoz 30. května.

Spoj od Labské stezky na Severní Terasu město dotuje 80 tisíci korunami ročně. Zároveň ale připravuje rozsáhlé škrty a pozastavuje investice kvůli obavám z ekonomických dopadů koronavirové krize. Náměstkyně primátora Ústí Věra Nechybová, která má na starosti městskou pokladnu, prý ale neví, že by navrhovala zrušení této linky pro vyznavače cykloturistiky. „Nevím, že bychom se o tom při zasedání městské rady bavili. Určitě bych bojovala za její zachování. Lidé teď mají málo možností, jak si odpočinout, navíc jsou kvůli karanténním opatřením v izolaci. Potřebují se dostat ven, vyrazit na výlet, odpočívat,“ řekla.

Podobně se vyjádřil i ústecký primátor Petr Nedvědický. „Nejsem si vědom, že bychom něco takového jako zrušení cyklobusu v radě projednávali. Dopravu potřebujeme ve městě zachovat. Nejspíš to bude jenom nějaký technický zádrhel,“ poznamenal.

Ústečané spoj chtějí

Ústečané, kteří linky využívají, by o ně přitom nechtěli přijít. „Už jsem ve svých 62 letech starší pán. Bolí mě kolena, takže jsem za linku na Severku rád a těším se na ni. V důchodu ještě nejsem, ale to, že je zadarmo, beru jako příjemný bonus,“ myslí si Ústečan Milan Severin.

Také opozice považuje udržení cyklobusů za důležité a apeluje na rozvoj cyklistiky obecně. „Když magistrát nezvládá ani odeslat včas objednávku na dopravní podnik, tak si nedovedu představit, jak bude fungovat, až propustí další úředníky po reorganizaci a zrušení čtyř odborů, které připravuje od prvního září,“ přidal kritiku opoziční zastupitel Lukáš Blažej (PRO! Ústí).

Cyklobusy 2020
Jezdí o víkendech a státních svátcích, o prázdninách i ve středu.

Linka č. 20:
Divadlo - Chlumec - Zadní Telnice - Adolfov - Krásný Les - Varvažov - Chlumec - Divadlo, vyjíždí v 9 a 13 hodin. 
Linka č. 21:
Divadlo - Chlumec - Nakléřov - Krásný Les - Tisá Divadlo, vyjíždí v 11 a 15 hodin. 
Linka na Severní Terasu:
od Krajského soudu v 16.30 a 18 hodin. Provoz by měla zahájit 30. května.