Labská stezka, které je úsek z Ústí nad Labem do Litoměřic součástí, měří celkem 1 300 km, a vede od ústí Severního moře k pramenům Labe. Pokud vyrážíte z Ústí nad Labem, vyžaduje část cyklostezky u Benešova mostu větší obezřetnost. Jsou tady jak lidi na procházce, zamilované páry a maminky s dětmi, tak pejskaři a sportovci na kolečkových bruslích. Jakmile člověk opustí blízkost městského centra, riziko střetu se prudce zmenšuje. „S těmi koly je to blbé,“ poznamenal jeden z pejskařů, jehož mazlíček pobíhal okolo a občas přeběhl přes cyklostezku. Totéž, jen v obráceném slova smyslu si myslí cyklisté, kteří krom dětí musí monitorovat i pejsky pobíhající v okolí.

Cyklostezka by mohla být městskou sportovní chloubou, ale už na Střekově je potřeba se chytit pevněji řídítek, aby se zvládl přejezd přes rozpraskaný asfalt, kterým v několikametrových pruzích prorůstá tráva. V těchto místech je cyklostezka zralá na totální opravu, protože v zimě se budou praskliny vlivem mrznoucí vody radikálně rozšiřovat. Malá část cyklotrasy vedoucí podél Labe je hlinitokamenitá a hrbolatá, což je špatná zpráva pro ty fandy cyklistiky, kteří si za kolo připnou vozík s dítětem. Nejedná se o dlouhé úseky, ale jsou. Jeden z nich je například u Libochovan. Pozor za Libochovany (ze směru od Ústí nad Labem) na retardéry na naprosto přehledné cestě. Sice na ně upozorňuje dopravní značka, ale pokud máte sluchátka v uších a cestu máte za přehlednou, mohou vás nemile překvapit. Jsou tam pro zpomalení cyklistů u malé osady na rovném, přehledném úseku.

Žízní neumřete

V letních vedrech se nevyplatí podcenit pitný režim a při fyzické námaze to platí dvojnásob. Na trase Ústí nad Labem – Litoměřice se ale dehydrataci vyhnete snadno, neboť každých pár kilometrů je nějaká možnost občerstvení. Ve městě se samozřejmě hospůdky najdou, první cykloobčerstvení je pod ústeckým Benešovým mostem. Následuje koupaliště v Brné, které má výdejní okénko i na cyklostezce. Kdo by si chtěl dát nápoj ve větším pohodlí, zastaví se v cyklokempu Loděnice jen o pár stovek metrů dál. „My už tady zůstáváme,“ potvrdila partička u piva na dotaz reportéra Deníku, který ukázal na pivo a směrem k opodál stojícím kolům.

V Sebuzíně je hospoda, v Církvicích přímo na cyklostezce letní venkovní občerstvení U Plavčíka. Velmi příjemným překvapením je nealkoholický cykločep v Libochovanech, který je k dispozici 24 hodin denně 7 dnů v týdnu. Tři deci malinovky v něm přijde na 35 korun a půllitr nealkoholického piva o desetikorunu dráž. Provozovatelka Lenka Homutová původně chtěla nabídnou i vodu pro ty, kdo chtějí nápoj bez chuti či cukrů, ale ukázalo se, že čistá voda je finančně stejně drahá jako ochucená limonáda. „Nebyl to můj nápad, přivedla mě na něj kamarádka a aktuálně je to pro mě přivýdělek k rodičovské,“ vysvětluje Homutová, kde přišla k tomuto podnikatelskému záměru.

Těsně před Litoměřicemi vede cyklostezka i přes „vinařské“ Velké Žernoseky, kde je hned několik možných občerstvení. Jedno z cyklisty využívaných je stánek u přívozu mezi Velkými a Malými Žernoseky, odkud se dá pokračovat do Opárenského údolí. Po příjezdu do Litoměřic je možné nechat kolo v cyklověži u nádraží a věnovat se prohlídce historického města, které opravdu stojí za návštěvu.

Cyklostezka Ústí – Litoměřice. | Video: Pigula Topi