Co do sjízdnosti silnic to ráno potvrdila policejní mluvčí Jana Matonohová. „Všechny silnice v Ústeckém kraji máme bez problémů sjízdné," sdělila redakci Ústeckého deníku. 

Dálnice D8 ostatně otevřeli už včera večer po zhruba pěti a půl hodinách. Doprava na D8 směrem na Německo totiž byla uzavřena po celé sobotní odpoledne. "Němečtí kolegové nás požádali o uzavření dálnice D8, jelikož u nich na navazující dálnici A17 došlo k několika dopravním nehodám," vysvětlovala Matonohová. "Provoz je od 80tého km na hraniční most odkloněn. Ve směru na Německo stojí pár kamionů a osobních vozů, ve směru z Německa je D8 normálně průjezdná."

Železnice už O.K.

Také trať mezi Prahou a Ústím nad Labem je podle Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) už v pořádku. „Dnes o půl jedné po půlnoci se nám podařilo opravit i druhou kolej," potvrdil mluvčí SŽDC Tomáš Drvota. „Podařilo se nám také opravit prakticky všechny včerejší závady. Trvá pouze náhradní autobusová doprava mezi Chomutovem a Vejprty, pro špatné povětrnostní podmínky."

Nejezdily totiž rychlíky na trati z Prahy do Ústí nad Labem a další vlaky nabraly zpoždění. Mezi Kralupami nad Vltavou a Nelahozevsí se totiž před druhou hodinou odpoledne srazil rychlík s prověšeným trakčním vedením, které poškodil padající strom. "Provoz je stále ještě omezen, záleží na tom, kdy se podaří opravit trakční vedení," řekl Deníku v sobotní podvečer mluvčí drážní inspekce Martin Drápal.

Počasí se ustálí

Dnes má být podle předpovědí meteorologů z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu ČHMÚ na Kočkově převážně oblačno, postupně od severozápadu místy polojasno, ojediněle sněhové přeháňky. Odpolední teploty pak dosáhnou 0 až 4 °C, na horách -4 až 0 °C. Mírný severní vítr 2 až 6 m/s, bude postupně slábnout. „Na horách bude pokračovat tvorba sněhových jazyků a večer se bude opět tvořit náledí," upozorňuje web pobočky na oba dny.

Stejně tak v noci na pondělí má být polojasno až oblačno, na horách ojediněle sněhové přeháňky. Ranní teploty předpokládají slabý mráz, bude -3 až -6 °C, při vyjasnění kolem -8 °C, na horách -4 až -8 °C. Foukat bude slabý proměnlivý vítr 1 až 4 m/s. Přes den má být polojasno až oblačno, na horách ojediněle sněhové přeháňky. Odpoledne by se měla rtuť v teploměru zastavit na 0 až 4 °C, na horách -4 až 0 °C.

Sypání na cestách

Německá policie požádala kvůli nehodám o uzavření dálnice D8. Ve směru na Německo průjezdná zůstala.Požadavek Němců na uzavření dálnice směrem k nim zkomplikoval práci cestářům z Správy a údržby silnic (SÚS UK).. "Německá strana uzavřela silnice, takže naší prioritou bylo posypat alternativní trasy do Německa," informovala po obědě také Lenka Holovská SÚS UK.

Podle jejích slov, letošní první sněžení vyhnalo silničáře z teplých postelí v sobotu 27. října už o půl páté ráno. "Máme na silnicích celkem třicet sypačů, zatím je vše bez problémů, priroritou jsou kvůli uzavřeným tunelům na německé straně objízdné trasy například silnice k hraničnímu přejezdu v Petrovicích," dodala Holovská.

Hasiči likvidovali stromy

V samotném Ústí například v centru města bylo ale jen mokro a dopadající vločky okamžitě roztály. To platilo například i kolem soudu. Těžká a asi třícentimetrová sněhová pokrývka ovšem přikryla Severní Terasu, Bukov okolo Nemocnice, ale třeba i horní Střekov. Zůstavala především na porostu, zatímco na silnicích se měnila v mokrou břečku.

"Dne 27. října vyjely hasičské jednotky profesionální i dobrovolné k 46 zásahům kvůli spadaným větvím a stromům na silnicícj, kam se zřítili kvůli většímu množství sněhu," komentoval to mluvčí ústeckých hasičů Lukáč Marvan. "Nejvíce zásahů měly jednotky v okresu Louny, celkem třicet. V okrese Děčín šest, Ústí nad Labem pět, v Teplicicích tři. V okresu Litoměřice a Chomutov po jednom. Jednotky vyjížděly i k sedmi lehčím dopravním nehodám," dodal Marvan.

Nepřezuli

Sníh pokryl okolní kopce kolem Telnice, Libouchce, hustě Někteří řidiči předpovědi meteorologů podcenili.sněžilo ve Chlumci, Němčí. "U nás v Tisé je 20 centimetrů sněhu," řekla redakci místní obyvatelka Monika Gondová. "Pořád se sype. V Libouchci se prý převrátil autobus na bok," řekla.

Situace v Tisé ostatně zaskočila nejednoho řidiče. "Neskutečně mě to překvapilo, vím sice, že to hlásili, ale jedu z Prahy, kde padalo pár vloček, které se ani neudrželi. No a jak se blížím více k severu, žasnu. Navíc jsem nestihla přezout auto, takže to musím na zpáteční cestě hned napravit," řekla Andrea Lánová, která mířila přes Tisou do Drážďan.

Policejní mluvčí Matonohová také uvedla, že u nás jsou jinak všechny silnice sjízdné a že zatím nedošlo k vážnějším nehodám. Zároveň k tomu dodala, že z lehčích nehod řešili třeba takové, co způsobilli právě ti řidiči, kteří něvěřili předpovědím počasí. "Takže si nepřezuli a jeden z nich skončil například v poli, ale zatím opravdu nic vážnějšího."

Telekomunikace

Sníh ovšem nekomplikoval jen dopravu, ale například i telekomunikační služby, vypadly třeba některé wi – fi internetové sítě. Na svou kůži to poznal Filip Veselý ze Střekova. „Já pracuju hlavně s internetem, takže pro mě bylo nemilé překvapení, když to po obědě nešlo, já to mám u Losan internet."

Redakce Deníku tedy zavolala na infolinku Losanu. „Máme v Ústí hlášený výpadek, nefungují nám tam čtyři vysílače," řekl redaktorovi operátor okolem tři čtvrtě na jednu odpoledne.

Poruchu opravil firemní technik kolem půl druhé odpoledne, ještě v ten samý den.