ČTK o tom dnes, tedy v pondělí 11. března, informoval mluvčí Českých drah (ČD) Filip Medelský. Noční vlaky stávka postihne už dnes v noci. Noční spoj z Grazu do Berlína je po dobu stávky zrušen. Vlak z Prahy do Curychu pojede pouze do stanice Děčín, za hranice pokračovat nebude. Nepojedou také vlaky na lince Budapešť-Břeclav-Berlín. Noční vlaky se do provozu bez omezení vrátí v noci na čtvrtek.

Dálkové vlaky jedoucí z Prahy přes Drážďany do Berlína, Hamburku, Kielu nebo Flensburgu budou končit v Drážďanech, do cílových destinací pokračovat nebudou. Po dobu stávky obslouží dráhy tyto linky náhradními vlaky s nižší kapacitou a menší nabídkou služeb. V soupravách například nebudou řazeny jídelní vozy.

Bazén plavecké haly Klíše, ilustrační foto.
Plavecký areál na Klíši dostane během léta nový wellness a fitness

Ve vlacích na trase Praha-Plzeň-Domažlice-Řezno-Mnichov bude nutné přestoupit v Plzni do jiné soupravy. Ta bude pokračovat do Domažlic. Dráhy pak z Domažlic ve spolupráci s dopravcem Die Länderbahn zajistí náhradní autobusovou dopravu s dalším přestupem mezi autobusy ve stanici Furth im Wald a následně do vlaku v Řezně, odkud se cestující svezou vlakem do Mnichova. Stejné opatření platí i v opačném směru.

Noční vlaky budou stávkou postiženy už v průběhu noci z 11. na 12. března. Spoj nightjet (Graz – Berlin) je v době stávky zrušen a vlak Canopus (Praha – Zürich) jede pouze na českém území, tedy v úseku Praha – Děčín. Nepojedou také přímé vozy Budapest - Břeclav - Berlin ve vlacích EN 476 (Budapest - Břeclav) + NJ 456 Břeclav – Berlin. Noční vlaky se na koleje vrátí bez omezení znovu v noci z 13. na 14. března. Informace o provozu na lince Praha - Děčín - Dresden - Berlin - Hamburg/Kiel/Flensburg najdete ZDE

V úterý nepojedou také spěšné vlaky mezi Chebem a bavorským Marktredwitzem. Cestující budou moci využít osobních vlaků dopravce Agilis, který obsluhuje linku Marktredwitz-Cheb-Aš-Hof. Vlaky na lince Děčín-Bad Schandau-Sebnitz-Rumburk pojedou bez omezení.

Oblíbená kontejnerová kavárna na střekovském nábřeží končí.
Stavbu lávky odnese oblíbená kavárna. Jinde to nešlo, brání se kraj

Dráhy cestující prosí, aby sledovali aktuální informace na webu ČD, v mobilní aplikaci Můj vlak nebo na síti X. Cestující upozorňují na to, že doprava bude výrazně omezena na většině území Německa. Cestující mají možnost nevyužité jízdenky vrátit a získat zpět jízdné v plné výši. Alternativou je využití jízdenky později, až do 19. března. Dráhy u jízdenek ruší vazbu na konkrétní vlaky. Cestujícím doporučují zakoupení místenek na nové cesty.

Strojvedoucí sdružení v odborech GDL od loňského listopadu stávkovali už pětkrát. Během protestů vypravily DB proti běžnému jízdnímu řádu zhruba pětinu vlaků. Hlavním sporem v jednání o lepších podmínkách je požadavek odborů na zkrácení týdenního úvazku z 38 na 35 hodin se zachováním mzdy. Německé dráhy jako kompromis nabídly 36 hodin, to odbory odmítají.

Mohlo by vás zajímat: Stavbu lávky odnese oblíbená kavárna. Jinde to nešlo, brání se kraj

Zdroj: Deník/Jan Pechánek