Krevní plazma lidí, kteří prodělali nemoc covid-19, by zřejmě mohla pomoci těm, jež se z ní teprve léčí. Transfúzní oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem dokonce už hledá dárce, kteří infekci novým koronavirem prodělali.

Zájemci o darování mohou kontaktovat transfúzní stanici, pokud se z covidu úplně uzdravili, skončila jim karanténa a od té doby uplynulo čtrnáct dní. Případný dárce musí vážit minimálně 60 kilogramů a vykazovat dobré zdraví, být občan ČR a platit zdravotní pojištění.

Jak vysvětlil primář transfúzního oddělení Jiří Masopust z ústecké nemocnice, obracejí se přednostně na muže, případně i na ženy, které ale ještě nebyly těhotné, u nichž onemocnění covid-19, laicky řečeno, vypadalo jako chřipka.

„Pacientům hospitalizovaným s velmi těžkým průběhem této nemoci lze podat plazmu od dárce, který prodělal infekci novým koronavirem, za určitých podmínek. Transfúzní oddělení v ústecké Masarykově nemocnici zároveň výzvou reaguje na nedostatek této krevní plazmy v celé České republice,“ vysvětlil primář Masopust.

Podle generálního ředitele Krajské zdravotní Petra Fialy je navíc na covid-19 pozitivních 90 zaměstnanců krajských nemocnic. Ti, kteří jsou v karanténě, při dodržování přísných hygienických pravidel stále pracují.

To potvrdila i vedoucí protiepidemického oddělení krajské hygienické stanice Eva Patrasová. „Nárůst jsme zaznamenali velký, už ke stovce případů denně,“ řekla. „Případy evidujeme ve zdravotnictví a sociálních službách, jejich pracovníci patří mezi ohrožené skupiny,“ doplnila Patrasová.

V září prý ještě „doznívaly“ letní případy, kdy se nakazili například vysokoškoláci a pedagogové na seznamovacích akcích nebo skupiny profesionálních a poloprofesionálních sportovních týmů, které pak bývaly z půlky pozitivní.

Přes 400 nemocných 

V pátek bylo na Ústecku 449 nemocných, zemřel další člověk. Vyléčilo se 478 pacientů. Od března onemocnělo koronavirovou infekcí celkem 928 lidí z okresu. Podle generálního ředitele Krajské zdravotní aktuálně na standardních lůžkách hospitalizují sedm desítek pacientů s covidem-19. Dalších 21 pacientů leží na jednotkách intenzivní péče. „Z těchto jednadvaceti pacientů je desítka připojena na umělou plicní ventilaci a jeden na mimotělní oběh ECMO,“ vypočítal Petr Fiala.

Aktuálně mají v nemocnicích Krajské zdravotní pro tyto pacienty vyčleněno 146 lůžek, z toho 32 pro ty, jejichž stav vyžaduje intenzivní péči. Krajská zdravotní zahrnuje nemocnice v Chomutově, Mostě, Teplicích, Ústí a Děčíně.