Dárcovství a filantropii se v posledních letech daří i v Ústeckém kraji, což potvrzuje Ústecká komunitní nadace, která svými granty podporuje projekty na Děčínsku, Litoměřicku, Teplicku i Ústecku.

Tři největší dárci nadace loni věnovali na charitu přes milion korun. Největší částkou pomohl ústecký zastupitel a bývalý náměstek primátora Martin Hausenblas, pak společnost Air Products z Děčína a ústecká společnost Centropol Energy.

Ústecká komunita pomáhá studentům

Díky Martinu Hausenblasovi odjelo už víc než 30 nadaných severočeských studentů sbírat zkušenosti do zahraničí. Vysílá je tam Stipendijní fond Renesance, který založil v roce 2010. „Když předáváme šeky studentům, vždy říkám: Ústecká komunita vám pomohla. Až vám to změní život, najděte způsob, jak to komunitě vrátíte," popisuje Hausenblas.

Společnost Air Products pomáhá skrze svůj dobročinný fond, který při Ústecké komunitní nadaci založila v roce 2013. Zaměřuje se na své zaměstnance, ale i na podporu Děčínska a Teplicka.

Centropol Energy na dobročinné účely za posledních pět let rozdělil víc než dva miliony korun. S Ústeckou komunitní nadací spolupracuje od roku 2011 zejména prostřednictvím fondu Centropol – Energie pomáhá. „Máme kolem sebe nádhernou krajinu a je jen na nás, abychom z ní udělali místo, kde se nám bude dobře žít," říká zakladatelka fondu Lenka Graf.