Vím, že jste tam nebyl poprvé. Kdy jste se vrátil z poslední cesty?
Byla to má pátá výprava s masérskou výstrojí do Číny, vrátil jsem se třetího března. Čína prožívá v současné době neskutečný běžecký boom a jak je u nich zvykem, chtějí ze světa to nejlepší. Srovnávat jejich podmínky s Evropou je značně obtížné, to je neskutečné mraveniště a zájem o vytrvalostní závody je enormní. U nás je tak 10 - 15 velkých půlmaratonů a maratonů s mezinárodní účastí, v Číně jsou to stovky závodů, kde na startovní listině je 30 tisíc běžců i víc. Pekingský maraton má svůj kredit a pořadatelé se stále snaží zlepšovat jeho podmínky. Světová špička včetně Keňanů vyžaduje srovnatelné standardy, včetně sportovní masáže.

Jako zkušený sportovec můžete analyzovat situaci. V čem jsou jejich akce jiné, než ty naše v Evropě?
Rád bych tu otázku trochu poopravil, pořadatelé se všude snaží stejně, chtějí být nejlepší a přilákat hodně zájemců na start. Trochu jiná mentalita je mezi samotnými běžci. Mluvím nyní o Číňanech. Značně podceňují odpočinek, strečink, životosprávu, masáže. S regenerací si moc hlavu nelámou a to je jejich největší slabina.

Když jim předvádíte sportovní masáž, jak reagují?
No to je správná otázka. Já tam zastupuji českou firmu EMSPOMA, která nabízí sportovní i regenerační emulze, oni to neznají. Během svého pobytu přednáším na mnoha místech, zájem je značný. Většinou se jedná o skupiny třiceti lidí. Teorie je součástí výkladu, hodně mi pomáhá učební dokument, zpomalené metodické video. Všechno se musí tlumočit z češtiny do čínštiny. Moje angličtina je mizerná, studenti jsou na tom občas stejně. Hlavně se zaměřuji na praktickou ukázku. Určené dvojice se střídají na masážním stole, potom rotují po učebně, aby rozpoznali rozdíl v přístupu jednotlivců. Já opravuji chyby, vysvětluji důvody, uvádím příklady z praxe. Mám jednoduchou zásadu. Klient si musí masáž užít, proto je důležitá hudba, vůně, prostředí. Samotná sportovní masáž trvá hodinu, tak si představte, jak asi člověk vypadá po čtrnácti sportovcích. Je to dřina.

V televizi jsem několikrát viděl záběry s neskutečným smogem v čínských velkoměstech. Jak je to při závodech?
Tentokrát jsem tam byl deset dní. Jednoduše řečeno, tam moc zářivé slunce neuvidíte. Když náhodou prorazí, tak Číňané vytáhnou slunečníky. Je to pravda, hodně lidí používá roušku i při závodech. Jsou na to prostě zvyklí. Velké akce jsou přímo v ulicích měst, tak si představte tu zátěž pro plíce. Ústecký půlmaraton je proti tomu rajská zahrada.

Jaká je budoucnost spolupráce mezi Čínou a Malečovem?
(smích) Zájem ze strany Číňanů stále trvá, já mám ale také své závazky na UJEP, nemohu cestovat po světě, jak se mi zlíbí. Momentálně mě čeká Pražský půlmaraton, tam opět potkám hodně známých z celého běžeckého světa. Pokud jim pomohu svou masáží k lepším výsledkům, budu rád.