Nejsou to poslední domy, které na území krajské metropole padnou. Na jejich demolice ale teď město nemá peníze, bude je muset vyčlenit do rozpočtu na příští rok. Nebude to mít ovšem tak komplikované jako v případě Sklářské ulice. Zde totiž všechno, co by město a úředníci mohli udělat ke zlepšení, ztěžuje fakt, že na cokoliv se podíváte, je v soukromém vlastnictví. Což v tomto konkrétním případě většinou znamená kšeft s chudobou, zneužívání sociálních dávek a nulový zájem vlastníků o investice do svého.

Kolem zbořeniště si hrály a pobíhaly děti. Jedno z nich, asi šestiletý chlapeček, si stavěl hromádky z hlíny vyplavené na rozbitý asfalt silnice. Pár místních Romů sedělo na schodech a povídalo si. Agresivní nebyli, odpověděli na pozdrav a ani fotografování je nerozčilovalo. Asi už si na pozornost zvykli. Kdo ovšem zareagoval na kameru, byl hlídač zbořeniště Jan Žiga. „Nezlobte se, dál vás pustit nemohu. Dnes mají dělníci volno, tak to tu mám na zodpovědnost a hlídám,“ vysvětlil a snažil se vzorně své povinnosti dostát. Slušně, ale důrazně.

S místními prý docela vychází. Koneckonců, hlídal majetek za miliony korun. Uvnitř oplocení stál bagr, hydraulické demoliční štípačky, karavan a další. Zaneřáděný dvůr plný odpadků v pozadí mu moc vábný taky nepřijde. „To tam naházeli z oken některý místní degeši. Nedělají to všichni, ale vidíte sám,“ zanadával si a zároveň krčil rameny při zmínce, že město už jednou dvůr nechalo uklidit za miliony korun a očividně zbytečně. Tehdy odtud těžká technika a náklaďáky během tří měsíců odklidily stovky tun komunálního i průmyslového odpadu.

Pořádek? Problém

„Strážníci sem docházejí během pochůzek. Bohužel vnitroblok je soukromý pozemek. My tam nesmíme a nic s tím nesvedeme. Bydlí tam několik rodin, jedni si majetek opravují, druzí všechno ničí. Největší problém je tu právě veřejný pořádek. Nějaké incidenty tu hlášené obvykle nemáme,“ zopakoval zástupce ředitele ústecké městské policie Jan Novotný.

Zbořeniště zmizí do týdne. Stejně jako zmizely dva městské domy v Matiční ulici v Krásném Březně nebo předtím v předlických čtvrtích okolo ulice Prostřední, celá ulice Na Nivách nebo ruiny pod Větruší. Padnout má i nebezpečně polorozpadlý městský dům v neštěmické ulici V Ústraní. V plánu je ale až na příští rok, podle financí v městském rozpočtu.

Ruiny ve Sklářské mají své majitele, na nichž chce město náklady za demolici - čtyři miliony korun - vymáhat. Vlastní je společnost Bohemia Domus 2016 se sídlem v Praze, druhý dům manželé Milan Mirga a Jaroslava Mirgová. Společnost nemá webové stránky nebo veřejné kontaktní údaje, stejně jako manželé Mirgovi, takže není jasné, kdy a zda vůbec město peníze získá zpět. „Ukrajinské bouchače si na to nenajímáme. Bohužel máme k ruce akorát standardní nástroje jako soudy a exekuce,“ povzdechl si nevesele náměstek ústeckého primátora Pavel Tošovský (ODS).