Už šest činžovních domů zmizelo ze zničené ulice Na Nivách. Včetně rumiště, které po nich zbylo, a veškerých odpadků, které tu za roky chátrání nashromáždili zloději kovů. Tím skončila první část městem placené demolice.

Druhá část měla začít až v září. Jenže kvůli neustále se zhoršujícímu stavu zbývajících dvanácti zdevastovaných domů na levé straně ulice k ní bude muset demoliční firma přistoupit už příští měsíc. Do jara příštího roku by mělo být hotovo.

Plot tu nebude

Kromě rychlejšího uvolnění parcel přinese uspíšení prací i další užitek. Město uspořilo přibližně 94 tisíc korun, jelikož není nutné zbořeniště oplotit. „Dělníci zároveň nemuseli oproti původním odhadům likvidovat tolik odpadu. Většinou to bývá naopak,“ řekla náměstkyně ústeckého primátora Věra Nechybová (UFO).

V ulici Na Nivách začalo bourání zdevastovaných domů.
Největší ostuda Ústí mizí. V poledne padnul první dům v ulici Na Nivách

V tom, co nově vzniklou proluku nahradí, stále ještě nemá vedení města úplně jasno. Podle platného územního plánu sem patří výhradně bydlení.

„V poslední době se o naše město začínají zajímat investoři. Jednou z exponovaných oblastí se pomalu stává právě ulice Na Nivách. Osobně bych byl rád, aby Klíše prosakovala do Předlic, než naopak, takže si tu představuji například viladomy. Nechci ale nic předjímat,“ poznamenal náměstek primátora Pavel Tošovský (ODS).

Jenom domy nestačí

Architekt a opoziční zastupitel Jan Hrouda (PRO! Ústí), který má na starosti přípravu architektonické kanceláře města, ale upozornil, že revitalizace by se neměla vztahovat jen na samotnou ulici.

Potřeba prý bude připravit propracovaný plán na celé území od vysokoškolských kolejí až po armaturku.

Hasiči. Ilustrační foto
Na sídlišti v Kmochově ulici požár zabil psa a zničil obývák

„Ta lokalita vyžaduje propojit s městem. Nachází se sice blízko centra, ale zároveň působí velmi odtrženě. Aby zde mělo úspěch bydlení, nestačí jenom postavit domy. Potřebujete parky, dětská hřiště, případně nějakou veřejnou instituci. Galerii, knihovnu, kino,“ navrhl zastupitel Hrouda.

Ulici Na Nivách lze označit za pomník nepovedené privatizace. Vznikala v několika vlnách mezi lety 1911 a 1926. Po roce 2000 ji už zchátralou odkoupil za 400 tisíc korun podnikatel Jan David Horsky a sliboval rekonstrukci. Z toho ale sešlo a domy vzali útokem vandalové.

Oprava nebyla možná

V roce 2017 ji město odkoupilo zpět za 400 tisíc korun, když už rekonstrukce nebyla možná. Zakázku na stržení rozpadajících se činžáků Na Nivách získala v soutěži ústecká společnost Klement. Ta nabídla cenu 6,6 milionu. Což je o zhruba 10 milionů levněji, než magistrát předpokládal.

Basketbalový zápas mezi Ústím a Brnem
FOTO: Černá šňůra přetržena! Sluneta se konečně nadechla

Vzhledem k tomu, že zdivo demolovaných domů tvoří cihly, používá firma k bourání pásový bagr s dlouhým ramenem a demoličním drapákem. „Pokud narazíme na železobeton, likviduje ho drticí stanice,“ přiblížil nedávno obchodní ředitel společnosti Klement Jaroslav Balšánek.

Nivy nejsou jediné

Další demolice, tentokrát nucená, město čeká v ulici Na Větruši. Magistrát ji loni v létě majiteli přikázal po zhroucení části zdí obytného domu, ten ale od té doby nijak nepokročil. „Pokud nekoná vlastník, musí to udělat město. Náklady za stržení pak po něm budeme vymáhat,“ dodala mluvčí města Romana Macová.