Akci oznámilo sdružení Stop genocidě a měla se konat od pondělí 25. do středy 27. dubna v centru města, nedaleko hlavního nádraží a OC Forum. Součástí akce měly být vysvětlující informační panely.
Drastické panely
Úřad městského obvodu Ústí nad Labem Město shromáždění zakázal. „Informační panely jsou drastické, šokující a naturalistické fotografie lidského utrpení v barevném provedení srovnávající umělé přerušení těhotenství s genocidou," uvedla v odůvodnění zákazu tajemnice úřadu Darina Kaliničová.
Místa, kde měly být panely umístěny, jsou velmi frekventovaná, pohybují se na nich i nezletilí a mladiství, kteří by se nemohli konfrontaci s drastickými vyobrazeními vyhnout. „Do práv dětí i jejich rodičů by bylo formou, kterou svolavatel zvolil, zasaženo," uvádí se v odůvodnění zákazu.
„Toto shromáždění bylo oznámeno už v lednu a tenkrát ho úřad také zakázal. Svolavatel se tehdy ani nyní vůbec neozval a na zákaz nereagoval, zřejmě zkoušejí jednotlivá města, zda jim to vyjde," komentoval starosta obvodu Město Kamil Hýbner.
Odmítavé reakce
Akce byla zakázána i v Chrastavě. Organizátoři se obrátili na soud, ale u žádné instance neuspěli.
Akce se v minulosti už v Ústí konala, a to nejenom na Mírovém náměstí, ale panely byly umístěny i u středních škol. Reakce veřejnosti i vedení škol byly odmítavé.
Svolavatelem je Petr Tomšík z České Lípy. Na e-mailový dotaz redakce on, ani nikdo jiný ze sdružení Stop genocidě v pátek nereagoval.
Tomšík před časem Ústeckému deníku řekl: „Ročně je v České republice 23 tisíc potratů a pouze z jedné třetiny ze zdravotních důvodů. Děti, které se mohly narodit, tak mohly být poskytnuty třeba k adopci. Rozhodně není důvod proč zabít nový život," obhajoval výstavu Petr Tomšík ze Stop genocidě.