Návštěvu prezidenta Miloše Zemana jsme sledovali on-line v pondělí 2. února i v úterý 3. února.

16.10 Prezident republiky Miloš Zeman ukončil svoji návštěvu Ústeckého kraje a odjel do Prahy.

Loutka Miloše Zemana.16.04 Těsně před svým odjezdem z Červeného Hrádku dostal prezident od zdejších zaměstnanců ještě jeden dar, neplánovaný. Šedesáticentimetrovou pohádkovou loutku Miloše Zemana, dokonce s holí v ruce. Bylo to symbolické, jedna ze stálých expozic na zámku nazvaná Pohádkový svět jsou totiž právě loutky známých pohádkových postav. Jejich autorkou, stejně jako v případě daru pro prezidenta, je Miluše Hájková. Loutku českého prezidenta prý zvládla v rekordním čase, během tří dnů. Když ji před předáním kontrolovali, fotili si jí dokonce i lidé z prezidentské ochranky. „To se vám vážně povedlo," usmíval se jeden z bodyguardů.

16.00 Tisková konference k ukončení návštěvy prezidenta republiky v Ústeckém kraji skončila.

15.52 Na tiskové konferenci v Červeném Hrádku se probíral i článek o údajném zákazu obsluhy handicapovanými během včerejšího oběda v Křinickém pivovaru v Krásné Lípě. Ten přinesl deník Právo a server novinky.cz. Hrad již dopoledne tuto informaci dementoval. Jediným požadavkem bylo, aby se vše stihlo během 90 minut, které byly v programu pro oběd vyhrazeny. "Až do dnešního dne jsem Právo považoval ze jeden ze slušných deníků. Po dnešku vím, že jde o prolhaný plátek, který se vrátil do nejtemnějších dob, kdy se říkávalo: Lže, jako když tiskne Rudé právo," pronesl prezident.

15.45 Prezident republiky se během tiskové konference ještě jednou vrátil k otázce prolomení limitů těžby. Vzkázal vládě, aby si udělala výjezdní zasedání v Ústeckém kraji dříve, než o této problematice bude v létě rozhodovat. Podle Miloše Zemana by si členové vlády měli promluvit s pracovníky dolů i občany obcí, kterých se důlní činnost dotýká.

15.30 V Rytířském sále Červeného Hrádku začíná tisková konference prezidenta republiky Miloše Zemana a hejtmana Oldřicha Bubeníčka k ukončení prezidentské návštěvy Ústeckého kraje. 


Uvítání Miloše Zemana na Červeném Hrádku.14.55 Oběd na Červeném Hrádku končí. Za několik minut čeká Miloše Zemana exkluzivní rozhovor se šéfredaktorkou regiomálních Deníků, Hanou Vojtovou. Rozhovor čtěte zítra na straně dva.

14.40 Oběd na zámku Červený Hrádek vrcholí dezertem. V zámecké kuchyni připravili tvarohové knedlíky se švestkami.

14.00 Servíruje se hlavní chod, kterým je vepřová kotleta na liškách s pečenou zeleninou na červeném víně a šťouchanými brambory.

13.40 Na prohlídku zámku neměl Miloš Zeman příliš času. Po příjezdu byl pro prezidenta připravený salonek zámecké restaurace a speciální menu. To vybral hradní protokol ze tří nabídnutých. Nejprve si Miloš Zeman pochutnal na kulajdě, což je prý jeho oblíbená polévka.

13.35 Miloš Zeman přijel na Červený Hrádek. Přivítala ho hlavní původkyně v kostýmu hraběnky Buquoyové, jejímuž rodu zámek kdysi patřil.

13.25 Prezident míří na Červený Hrádek, kde je pro něho připravený oběd.

Beseda Miloše Zemana s obyvateli Jirkova.13.22 Z Jirkova si prezident Miloš Zeman odváží dar, který dostal od starosty města v kině při setkání s občany. Je to dekorativní mísa vyrobená v podniku Preciosa, která má v Jirkově pobočku.

13.20 Beseda občany Jirkova skončila, prezident republiky se podepsal do pamětní knihy města.

13.04 Salva smíchu zazněla poté, co prezident poopravil jednoho z debatujících. Ten si stěžoval, že mu nepřizpůsobiví vyhrožovali životem (samozřejmě chtěl říci smrtí). "Jestli je vám vyhrožováno životem, jste šťastný člověk," glosoval Miloš Zeman, než dotazovateli odpověděl. 

12.50 Na úvod setkání s obyvateli Jirkova Miloš Zeman pronesl řeč, v níž mimo jiné vyzdvihl svůj vztah k obyvatelům kraje. "Lidí v Ústeckém kraji si vážím, protože vím, že lidé v Ústeckém kraji to mají těžší, než třeba lidé v Praze. Ti někdy nevědí roupama, co dělat," řekl prezident doslova. Ještě před tím zdůraznil, že politici musí jezdit mezi lidi o poté, co byli zvoleni. "Než stokrát číst, lepší jednou vidět," dodal Miloš Zeman.

12.47 Při vstupu do sálu kina vítá hlavu státu trojitá slava potlesku. 

12.45 Prezident Miloš Zeman vchází do kina Květen bočním vchodem, nemusí tak jít po schodech.

Muže, který na Miloše Zemana neslušně pokřikoval, policisté zadrželi.12.43 Jeden z přihlížejících mužů začal na prezidenta při odchodu z radnice neslušně pokřikovat a hodil po něm rajské jablko. Policie ho zpacifikovala a zadržela. Více o incidentu čtěte zde: Chaplin hodil po Zemanovi rajče, skončil na policejní služebně

12.20 Pár minut po otevření kina Květen pro veřejnost, se jeho sál s kapacitou 150 míst zcela zaplnil. Většina přítomných je staršího věku.

12.04 Manželka prezidenta Ivana Zemanová se rozloučila s dětmi i pracovníky ústeckého Klokánku a tím také s celým Ústeckým krajem. Její program zde končí a první dáma se vydává zpět do Prahy.

12.00 Před jirkovským kinem Květen, kde od 12.45 proběhne setkání obyvatel města s Milošem Zemanem, postává dvacítka lidí. Pozvolna tam přechází někteří z lidí, jenž sledovali příjezd hlavy státu. Přestože je kino od radnice vzdálené přesně 80 kroků, prezident i starosta Jirkova nepůjdou na setkání pěšky. I v tomto případě totiž hraje roli čas a pro jeho úsporu tuto kratičkou vzdálenost překonají autem.

11.58 Ivana Zemanová si pochovala čtyřměsíčního chlapečka, který před pár dny skončil v péči Klokánku. Krátce si také pohrála s holčičkou, která neskrývala radost z darovaného houpacího koně.

11.57 Přihlížejícím obyvatelům Jirkova prezident zamával a odebral se na setkání s představiteli města a řediteli příspěvkových organizací. To mělo původně proběhnout v zasedací místnosti v druhém patře úřadu. Nakonec ale bude v přízemní obřadní síni. Důvod? Trochu kuriózní - cesta výtahem by byla příliš pomalá. Dohromady by přesun do patra a zpátky zabral prý čtyři minuty, což je pro přesně naplánovaný prezidentský harmonogram příliš. „Je pravda, že náš výtah je extrémně pomalý, protože je bezbariérový," přitakává starosta Jirkova Radek Štejnar. „Proto jsme našli náhradní prostory v obřadní síni. Ta je v přízemí, všechno bude rychlejší. Jen jsme museli přidat další židle."

Miloš Zeman po příjezdu do Jirkova.11.55 Přesně na čas přijíždí Miloš Zeman do Jirkova. Před radnicí jej vítá starosta Jirkova Radek Štejnar. Ten mimo jiné zmínil, že s největší pravděpodobností se jedná nejen o první návštěvu Miloše Zemana, ale o vůbec první návštěvu prezidenta republiky ve městě.

11.52 Ivana Zemanová obdarovala děti v Klokánku dřevěným houpacím koníkem, plyšákem a dalšími drobnostmi.

11.50 Ivana Zemanová přijela do ústeckého Klokánku, kde se již v minulosti zastavila. Společně s vedoucí zařízení Danielou Brníkovou přešla do zasedací místnosti na krátké setkání s dětmi.

11.47 Miloš Zeman směřuje k Jirkovu. Během besedy s horníky nakousl hejtman Oldřich Bubeníček také téma krajského referenda o prolomení limitů. "Považuji to za populismus. Lidem například ze Šluknovska nebo Roudnice toto téma nic neříká, týká se opravdu jen pánevní oblasti." To podpořil i Miloš Zeman, který řekl, že o prolomení limitů by měli rozhodnout odborníci. 

11.45 Beseda Miloše Zemana s horníky se proti původnímu plánu protáhla asi o deset minut. Samotní horníci vznesli pouze dva dotazy, oba se týkaly těžby. Miloš Zeman potvrdil sůhj postoj k budoucnosti těžby a prohlásil, že vidí energetickou budoucnost republiky v uhlí a jádru. Na adresu obnovitelných zdrojů pronesl. "Ve státním rozpočtu na letošní rok je na jejich podporu vyčleněno 15 miliard korun. To je šílené. Solární panely, dřevěné štěpky a další podobné věci republiku nespasí." Na závěr besedy si Miloš Zeman vysloužil od horníků bouřlivý potlesk. Více o besedě Miloše Zemana s horníky čtěte zde: Zeman povzbudil horníky. Horní Jiřetín přirovnal k zatopené Zahrádce 

Miloš Zeman dostal hornický tuplák.11.43 Od vedení Severočeské energetické, a. s. dostal prezident dárek ve formě tzv. "krýglu". "Jedná se o typickou hornickou nádobu na pití piva, kterou pivaři znají jako tuplák. Je keramický s cínovým víčkem," popsala Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí Severní energetické, a. s. Osobní dar předal také Jan Dienstl. Jednalo se o třebívlické víno, protože spolumajitel firmy je zároveň vinařem. 

11.40 Na náměstí v Jirkově očekává prezidenta zatím zhruba padesátka lidí. Miloš Zeman by měl dorazit přibližně za dvacet minut. Už před týdnem si ochranka a zástupci hradu prošli všechna místa, která má prezident navštívit. „Vypadalo to skoro jako přepadení úřadu," usmíval se při líčení starosta Jirkova Radek Štejnar. „Přijelo asi pět limuzín, na úřad naběhlo čtyřicet lidí, projížděli si cestu, kterou by prezident absolvoval, hledali riziková místa. Ale nakonec je to normální před prezidentskou návštěvou."

11.34 Poté, co se Ivana Zemanová zapsala do pamětní knihy hostů a vyfotila s personálem hotelu Větruše, odjela do ústecké pobočky Fondu ohrožených dětí Klokánek.

11.22 Na úvod setkání s horníky pronesl Miloš Zeman krátký projev, po něm následuje beseda. Přítomen je také hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

11.15 Minutou ticha za včera zemřelého Prof. JUDr. Ing. Romana Makariuse, CSc. začalo setkání Miloše Zemana s horníky dolu ČSA. Roman Makarius byl český univerzitní profesor a emeritní báňský úředník. Od roku 1961 působil v provozních funkcích v hornických organizacích, v roce 1977 se stal pracovníkem Státní báňské správy ČSR. V letech 1997 – 2008 stál v čele Českého báňského úřadu.

11.12 Končí jednání Miloše Zemana se zástupci Hospodářské a sociální rady Mostecka a firmy Severní energetická, a. s.

Jídelna, kam dorazí Miloš Zeman na besedu s horníky je doslova nacpaná k prasknutí zájemci o setkání s prezidentem republiky.11.02 Jídelna, kam dorazí Miloš Zeman na besedu s horníky je doslova nacpaná k prasknutí zájemci o setkání s prezidentem republiky.

11.00 Podle harmonogramu své návštěvy měla Ivana Zemanová právě odjet z hotelu Větruše do ústeckého Klokánku. Došlo ale k malému zpoždění. 

10.50 V jídelně, kde proběhne dialog Miloše Zemana s horníky dolu ČSA bylo přerušeno vydávání obědů. Pracovníci dolu mají možnost využít některou z dalších výdejen jídla.

10.45 Miloš Zeman se setkal se zástupci Hospodářské a sociální rady Mostecka a firmy Severní energetická, a. s.

10.40 Hlava státu dorazila do Komořan. Před budovou ředitelství dolu ČSA přivítal Miloše Zemana spolumajitel firmy Severní energetická, a. s. Jan Dienstl. Firma je majitelem dolu ČSA.

10.30 Miloš Zeman se blíží k Mostu. Město poctil návštěvou naposledy v říjnu 2013. Tehdy navštívil koňské závodiště Hipodrom Most, kde ho vítali horníci. Zeman, zastánce pokračování těžby na dole ČSA u Horního Jiřetína, havířům v Mostě vyjádřil podporu. To se od něj očekává i dnes.

10.05 Prezident republiky odjíždí z Ústí nad Labem do Mostu - Komořan.

10.00 Přestože do Jirkova má prezident republiky naplánovaný příjezd až těsně před polednem, už dvě hodiny před touto událostí monitoruje dění na jirkovském náměstí patnáct policistů. 

Návštěva dolu Československé armády (ČSA) v Komořanech, společnosti Severní energetická a Jirkova. Setkání se zaměstnanci Severní energetické v sídle fimy a s občany Jirkova v kinosále kina Květen. Takový program čeká prezidenta republiky Miloše Zemana při třetím dnu jeho návštěvy Ústeckého kraje.

Tu zakončí ve středu 4. února v 15.30 tiskovou konferencí v Rytířském sálu Červeného hrádku.

Paní Ivana Zemanová má dnes již svůj soukromý program a do Prahy odjede ještě před obědem. Před tím se zastaví v ústeckém Fondu ohrožených dětí Klokánek.

I poslední den návštěvy hlavy státu v našem kraji můžete společně s námi sledovat krok za krokem.