O čem je řeč? O možnosti podepsat smlouvu s Metrostavem, která učňům zajistí hmotné zabezpečení během učení. „Vybral jsem si to, jelikož se mi líbí motivační program," vysvětluje učeň Michal Stašák. „Navíc, děda byl tesař a já si to chci také zkusit."

Podpis smlouvy má slavnostní charakter. Učni s rodiči chodí ke stolu ke svým patronům podle toho, jak je vyvolávají. Dokumenty podepisují vlastně dva: Smlouvu o poskytování hmotného zabezpečení a smlouvu o ručení.

Jak to funguje?

Stavební firma Metrostav sponzoruje spolehlivým a šikovným učňům stravu, ubytování, studium, dává jim kapesné a prospěchové stipendium, nebo přispívá na cestu do školy. Ti po dokončení studia za to musejí k ní nastoupit do zaměstnání.

Tu musejí podepsat rodiče, zavazují se tím Metrostavu vrátit poskytnuté finance, pokud jejich syn neuspěje ve studiu, nebo odmítne nastoupit k nim do zaměstnání.

„Celý systém trvá už čtyři roky. Jsme jednou z pouhých tří škol v republice, kde se daří tento systém rozvíjet," říká o tom Vít Štefl, ředitel školy.

„Spolupráce je natolik podnětná, že řada institucí včetně ministerstev školství a práce nastartovala s námi program, který by měl vyústit zavedením systému duálního školství, který bychom chtěli jako první v Ústeckém kraji odstartovat," dodává k tomu Vít Štefl.

Příznivě o spolupráci stavební školy s Metrostavem smýšlí i Dagmar Waicová z krajského výboru pro školství. „Je to jedna z možných cest, jak oslovit podniky, aby spolupracovaly se školami," říká o tom.

„Jen by to ještě chtělo sehnat něco takového pro dívky," povzdechla si Waicová.