„V rámci akce bylo celkem zkontrolováno 105 zábavních podniků a 500 osob. U 15 osob mladších 18 let byl výsledek provedené dechové zkoušky na alkohol pozitivní. Další dvě osoby měly pozitivní test na přítomnost omamných a psychotropních látek,“ přiblížil výsledek akce, která proběhla během podzimních prázdnin, mluvčí policie Kamil Marek.

Realizované bezpečnostní opatření si podle něj kladlo za cíl preventivně působit v provozovnách, které jsou častým místem setkávání mládeže a souvisejícím zakázaným prodejem alkoholu.

O důvodech nastavení věkových limitů u prodeje alkoholických nápojů, tabákových výrobků či hazardních her není třeba diskutovat. Dětský organismus i psychiku zmiňované faktory dokáží zásadně poškodit. „Snažíme se proto v této oblasti působit preventivně nejen v rámci běžné dohledové činnosti, ale také při těchto intenzivních součinnostních akcích. Ty osobně vnímáme nejen jako nástroj postihu těch, kdo neoprávněně dětem alkohol či jiné zakázané výrobky či služby poskytnou, ale také jako apel ke společnosti, že je třeba se tématem stále zabývat,“ sdělil mluvčí.

Dopravní nehoda na dálnici D8. Ilustrační foto.
Tragické dny? Pondělí a pátek. Před a po víkendu se nejvíce bourá a umírá

Za zmínku stojí i aktuálně řešený problém s užíváním a distribucí nikotinových sáčků ve školách. Jedná se o sáčky, v nichž je obsažen čistý nikotin, v různých příchutích a o různé intenzitě. „Tento fenomén se rychle rozšířil mezi dětmi na základních školách. Vzhledem k tomu, že tento produkt nepodléhá žádné právní úpravě ani regulaci, doporučují policejní preventisté školám, aby si tuto problematiku školy výslovně upravovaly ve svých školních řádech, neboť hrozí u dětí předávkování či poškození zdraví,“ popsal Kamil Marek.