Budou se snažit sehnat pro své ratolesti místo v mateřské škole.

Elektronický zápis

Také letos bude v Ústí nad Labem zápis do mateřských škol elektronický. Systém na základě předem daných kritérií vytvoří bodové skóre dítěte, které je pro ředitelky závazné. Průběh přijímacího řízení a výsledné umístění bude přístupné online. Elektronický zápis nebude v Internátní mateřské škole v Čajkovského ulici a v Mateřské škole Pohádka v Bezručově ulici.

„Vydávání přihlášek bude od 16. března do 12. dubna. Přihlášku mohou rodiče vyplnit elektronicky na adrese zapisms.usti-nad-labem.cz," informovala mluvčí města Romana Macová.

Přihlášky budou školky přijímat od 14. a 15. dubna. Přijímací řízení proběhne od 21. dubna.

Omezená kapacita

V Ústí nad Labem město zřizuje 28 samostatných školek a tři spojené se základními školami. Jejich kapacita se po úpravách ve stávajících školkách a obnovení školky V Zeleni zvýšila na téměř 2680 míst.

V posledních letech zájmu rodičů přesto o více než tři sta nestačila. Jak to dopadne letos, bude zřejmé po vyhodnocení zápisů a až rodiče potvrdí, že dítě do vybrané školky dají.

„U nás bývá zájem menší, ale postupně se počet dětí zvyšoval, vloni před začátkem školního roku jsme měli kapacitu naplněnou. Rodiče se informují hlavně na našich webových stránkách, občas se někdo přijde podívat. Dělali jsme dny otevřených dveří, ale zájemců chodilo málo," řekla Gabriela Šťastná, ředitelka Mateřské školy Pastelka v Mojžíři.

Obecní školky

Jiná situace je v mateřských školách v obcích na Ústecku. „Od nás letos odchází do základní školy deset dětí a snažím se školku obsadit," řekla ředitelka Mateřské školy v Dubicích Helena Jeřábková.

„Zatím vím o třech nebo čtyřech dětech, které by k nám mohly nastoupit. Informovala jsem proto obecní úřady i v okolních obcích, snad to zabere a rodiče k nám děti dají," doufá ředitelka Jeřábková.

Ve školce v Malečově budou letos obsazovat šest míst. „Jsme jen malá školka, pro nás je to dost, kapacitu ale zřejmě naplníme," plánuje ředitelka Alexandra Petrů.

Jak dodala, zájem rodičů z jiných míst včetně Ústí nad Labem je poměrně častý. „Stává se třeba, že někdo z Ústí dokončuje u nás dům, tak chce dát dítě do naší školky. Snažíme se mu vyjít vstříc," poznamenala Alexandra Petrů.

K zápisu do školky musí rodiče přijít s občanským průkazem a rodným listem dítěte. Nejde o stresující záležitost, dítě by mělo zvládat základní dovednosti svého věku.