„Kdo má v mobilním telefonu svoji nahou fotku?," ptá se autor filmu Seznam se bezpečně Miroslav Vaňura ústeckých školáků. V divadelním sále ústeckého domu dětí a mládeže nezvedne ruku ani jeden z nich. Když se ale zeptá, kdo ví o kamarádovi, který takovou fotku v mobilu má, odpovědí mu je les rukou. Dětí, kterým je kolem dvanácti let.

Podle Miroslava Vaňury je tato odpověď typická. Děti prý mají ve svých tabletech a mobilních telefonech mnoho podobných obrázků. A často si neuvědomují, že když je někomu poskytnou, může jim někdo ublížit.

Sebevraždy

„Naším motivem, proč film udělat, byla sebevražda dívky. Zavolala nám, mluvila dvacet sekund. A den na to vyskočila z okna," řekl Martin Kožíšek z portálu Seznam.cz.

Ne všichni školáci mu to věřili, ale ujistil je, že je to pravda. „Vím zhruba o jedné sebevraždě měsíčně, která souvisí s obtěžováním na internetu. Naposledy šestnáctiletý kluk, který se živil prostitucí a někdo ho poznal," řekl šokovaným školákům.

Hlavní zásady, jak se pohybovat v prostředí internetu a sociálních sítí• Používejte dostatečně bezpečná hesla, nejlépe kombinaci písmen, číslic a speciálních znaků
• Pozor na kontrolní otázku. Musí být taková, aby nikdo nedokázal odpověď uhodnout. Špatná otázka je například rodné příjmení matky
• Zabezpečte účty pomocí mobilního telefonu, pokud je to možné
• Nesdělujte na internetu své osobní údaje a kontakty
• Pečlivě si vybírejte osoby, které označíte jako přátele na sociálních sítích, nepotvrzujte neznámé lidi
• Nikdy nikomu neposílejte své intimní fotografie nebo je nesdílejte na internetu
• Nezveřejňujte fotografie a informace o svém majetku
• Nesdělujte na sociálních sítích, že v určité době nebudete doma nebo jste dlouhodobě na dovolené, usnadňujete práci tipařům
• Kartou plaťte jen u velkých seriózních prodejců

Ústecké děti nejsou vůbec v bezpečí. Právě odtud pochází dosud největší odhalený případ pedofilů využívajících internet v české historii. Dva bývalé skautské vedoucí z Ústí již soud poslal do vězení, ale rozsudek dosud není pravomocný.

Vyptával se

Podobné zkušenosti ústecké děti mají. „Jeden muž si přidal celou naši třídu do přátel a pak se vyptával. Kdo se komu líbí, jak vypadá a co má kdo rád," přiznal jeden ze školáků během debaty.

Nakonec se děti zachovaly dobře. O profilu na Facebooku si prý řekly a zablokovaly ho. Ne všichni se podle Miroslava Vaňury takto správně zachovají. „Jejich fotky pak již nikdo nikdy z internetu zcela neodstraní," varoval.