Děti ze Základní Školy ve Velkém Březně se rozhodly, že mu pomohou. Na jarmarku budou prodávat své výrobky a získané peníze pomohou zaplatit pobyt v lázních. Přispět mohou lidé zakoupením jednoho nebo více z téměř 400 nabízených produktů. Jarmark probíhá dnes, ve čtvrtek 12. prosince, od 14.30 před budovou České spořitelny v Ústí nad Labem.

Martin se narodil jako zdravé miminko. Postupně však rodiče zjistili, že něco není v pořádku. „Zhruba v pěti měsících jsme vypozorovali, že nedělá to, co ostatní děti v jeho věku. Konzultovali jsme tuto skutečnost s lékaři, kteří nám řekli, že je jen o něco pomalejší. Tři měsíce nato nám lékařští specialisté oznámili, že je postižený,“ vypráví tatínek Martina.

Rodiče s malým dítětem pravidelně cvičili. Rehabilitace probíhaly sedmkrát denně a trvaly pět až šest hodin. Ačkoliv rodina věnuje cvičení maximální množství času, profesionální léčbu a rehabilitace těžko zcela nahradí. „Martínkovi hodně pomáhá pobyt v lázních Klimkovice u Ostravy. V ideálním případě by měl být v lázních dvakrát ročně na čtyři týdny. Jeden tento pobyt stojí 60 tisíc korun,“ dodávají jeho rodiče s tím, že lázně pojišťovna neproplácí.

Třináctiletého Martina už dlouhou dobu podporuje Základní Škola ve Velkém Březně. Žáci i učitelé nejprve pomáhali sběrem víček z PET lahví. Nyní už mají i jiné možnosti. „Minulý školní rok jsme se přihlásili do projektu Abeceda peněz, který pořádá Česká spořitelna,“ přibližuje třídní učitelka 5.B Dagmar Ličmanová.

Více než tři měsíce se žáci učili formou her a zejména praxe základy finanční gramotnosti. Zároveň ale dlouhodobě připravovali produkty, které budou prodávat. Peníze získané z prodeje pak půjdou na finanční pomoc právě Martinovi. A co všechno vyrobili? „Jedná se zejména o věci s vánoční tématikou. Svícny, ozdoby, keramické výrobky. Zároveň žáci pekli trvanlivé pečivo, za pomoci dospělých dělali marmelády nebo pečený čaj,“ doplňuje Ličmanová.

Výrobky prodají na jarmarku

Projektu Abeceda peněz se zúčastnily celkem čtyři třídy ze školy ve Velkém Březně. Vyvrcholením akce je jarmark, na kterém žáci budou své výrobky prodávat. Už v úterý se konala dražba v prostorech školní jídelny a vybralo se přes 21 tisíc korun. Další jarmark pořádají děti už dnes od 14.30 v okolí budovy České spořitelny na Mírovém náměstí v Ústí nad Labem. „Budeme tam mít stánky, v nichž nabízíme 380 předmětů, které děti s drobnou pomocí dospělých vyrobily. Tuto akci podpořila Česká spořitelna vratnou půjčkou 3 000 korun, což znamená, že tuto částku musíme vrátit,“ dodává Ličmanová. Po skončení jarmarku se přepočítají získané peníze, škola vrátí půjčku a zbytek finančních prostředků pomůže rodině Martina Marady.

Pokud chcete přispět na dobrou věc, můžete si dnes odpoledne jeden z prodávaných výrobků koupit. Uděláte tím velkou radost Martinovi a jeho rodině. „Martínek je velmi šikovný, mezi jeho záliby patří hra na piano. Má dobrý sluch, zahraje prakticky cokoliv,“ řekla jeho maminka.