Ředitelé se shodli na tom, že pět týdnů před začátkem letních prázdnin mají na většině táborů plno, zbývají jen jednotlivá volná místa. "Máme naplněno asi 93 procent," řekla ředitelka DDM v Děčíně Světluše Hochwalderová. Nabídka je velmi pestrá, od táborů s koňmi přes taneční a výtvarné po tábory s výukou jazyků.

Lidé podle pořadatelů vybírají tábory z velké části i podle ceny. "Naše tábory se pohybují na spodní hladině cenových možností," uvedl ředitel chomutovského DDM Milan März. Na táborech podle ředitele Jana Eichlera nevydělává ani ústecký dům dětí a mládeže.

Přesto se ale rychle naplňují i počty účastníků dražších zahraničních táborů. "Rodiče často dají přednost tomu, aby se k moři podívalo aspoň dítě, když nemají peníze na to, aby tam jela celá rodina," vysvětlila Hochwalderová. Za deset dní pobytu dítěte v Itálii, který pořádá děčínský DDM, zaplatí rodiče 6500 korun, v Česku je to 2 500 až 3 000 korun za týden.

Nižší cena je často i důvodem velkého zájmu o takzvané příměstské tábory, kde dítě dochází do areálu DDM nebo jezdí na jednodenní výlety, ale přes noc je doma. "Vyjdou podstatně levněji a zájem je veliký. Letos jsme museli dva přidávat," uvedla ředitelka děčínského DDM. Plno na většině příměstských táborů mají také v Ústí nad Labem.

Kromě DDM pořádají tábory i soukromé agentury nebo skautské a turistické oddíly. Ředitelé se shodují na tom, že rodiče jim jako pořadatelům důvěřují. "Jsme školské zařízení, takže tam pracují profesionálové. Navíc nás kontroluje město jako zřizovatel i Česká školní inspekce," dodal ředitel Eichler.