Asi nejvýraznější změnou je to, že zatímco dosud bylo možné do prvního kola přijímacích zkoušek podat dvě přihlášky, nově to budou přihlášky tři, v případě škol s talentovými zkouškami až pět. Uchazeči budou navíc v přihláškách označovat školu, kterou preferují nejvíc. Po vyhodnocení výsledků je pak informační systém přiřadí do té nejvýše postavené v pořadí, do níž mohou být na základě výsledků přijati.

Úspěšní žadatelé mají být díky digitalizaci přijímacího řízení umístěni do škol s ohledem na jejich kapacity a své preference a výsledky. „Chystané změny by měly celý proces přijetí na střední školu urychlit. A to zejména díky tomu, že odpadnou zápisové lístky a část úspěšných uchazečů nebude blokovat dvě místa v obou školách. Každý uchazeč bude přijat pouze na tu, ve které uspěje a bude v přihlášce uvedena na prioritnějším místě,“ řekla Deníku mluvčí ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) Tereza Fojtová.

V roce 2024 budou střední školy čelit náporu silných populačních ročníků při přijímačkách, které navíc projdou digitální revolucí. Podívejte se v článku i na další důležité změny, které učitele a rodiče letos čekají.
Jaké změny čekají letos školství: Velká revoluce v přijímačkách i vyšší platy

Přihlášky bude možné podávat elektronicky i v papírové podobě, střední školy nebudou muset zohledňovat výsledky předchozího vzdělávání, výsledky přijímacího řízení zveřejní v informačním systému v den určený vyhláškou ministerstva školství, uvedl pro ČTK za předkladatele Jan Berki (SLK).

„Velkou změnou v rámci digitalizace bude to, že vyhodnocení prvního kola přijímacího řízení proběhne jak za řádné termíny, tak i za ty náhradní. Nebudou tedy dvě výsledkové listiny - jedna po řádném termínu s ponechanými volnými místy pro omluvené uchazeče a druhá, tedy finální, po náhradním termínu,“ řekla Deníku Fojtová, podle níž systém rozřadí všechny uchazeče najednou. Proces zabere více času. „Bude ale v jeden moment jasné, kdo byl do jaké školy přijat,“ poznamenala Fojtová.

Co se změní v přijímacích řízeních na střední školy:

- Zájemci budou moct podat tři přihlášky místo dvou.

- Úspěšní žadatelé mají být umístěni do škol s ohledem na jejich kapacity a své preference a výsledky.

- Odpadnou zápisové lístky.

- Přihlášky bude možné podávat elektronicky i v papírové podobě.

- Střední školy nebudou muset zohledňovat výsledky předchozího vzdělávání.

- Střední školy zveřejní výsledky přijímacího řízení v informačním systému v den určený vyhláškou ministerstva školství.

- Vyhodnocení prvního kola přijímacího řízení proběhne jak za řádné termíny, tak i za ty náhradní.

- Systém rozřadí všechny uchazeče najednou.

- Přijímací řízení se letos nebude konat dva dny po sobě.

Nová pravidla se mají podle novely týkat prvních dvou kol přijímacího řízení. Třetí a další kola budou již v gesci jednotlivých středních škol obdobně, jako je tomu doposud. Změna počítala i s úpravou pravidel pro přijímací řízení na konzervatoře a školy s talentovou zkouškou, kam se uchazeči museli přihlásit už do konce listopadu 2023.

Přijímací řízení se rovněž nebudou konat dva dny po sobě, což usnadní možnost přesunu na přijímací zkoušky na školy v různých místech země.

Systém digitálního přijímacího řízení na střední školy se bude postupně spouštět od poloviny ledna. Připravuje jej Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat). „Systém by měl být od poloviny ledna v jednotlivých modulech postupně zprovozňován tak, aby si ho mohly i školy včas vyzkoušet. Současně pracujeme na obsahu mediální kampaně, která by měla nový model vysvětlovat jak rodičům a dětem, tak školám," uvedl pro ČTK ministr MŠMT Mikuláš Bek (STAN).

V Ústeckém kraji si můžete domluvit prohlídku například těchto škol:

Ústecko

Střední průmyslová škola stavební a Střední odborná škola stavební a technická, Ústí nad Labem

Chomutovsko

Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola, Chomutov

Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie, Kadaň

Gymnázium, Kadaň

Děčínsko

Střední škola řemesel a služeb, Děčín

Střední škola lodní dopravy a technických řemesel, Děčín

Vyšší odborná škola, Střední průmyslová škola a Střední odborná škola, Varnsdorf

Mostecko

Nadace ORLEN Unipetrol

Teplicko

Střední škola stavební a strojní, Teplice

Biskupské gymnázium, Základní škola a Mateřská škola, Bohosudov