Čtyřicetitisícovou návštěvnost. Tou se může pyšnit rekonstrukce Bitvy u Chlumce u příležitosti jejího dvoustého výročí. Přineslo to sebou ovšem celou řadu logistických problémů. Fronty na buřta s pivem, nebo limču. Parkovací místa. V neposlední řadě také samotný prostor ke sledování rekonstrukce.
Někteří z návštěvníků se nevyhnuli srovnávání s rekonstrukcí bitvy před pěti lety v Chlumci. „S tím, co jsem viděl včera, to bylo nesrovnatelné. Na bitvu v Chlumci se dívalo z vyvýšeného místa pod Horkou, ozvučení bylo rovnoměrné, válčilo se na poli podél celého vyvýšeného místa, tak že všichni perfektně viděli, co se na bojišti děje a myslím, že to nestálo ani zdaleka tolik, co ta tragédie včera," napsal o tom v neděli čtenář Petr v diskuzi Deníku. Kolem bojiště totiž ve čtyřech až pěti řadách stály tisíce diváků. Ti vzadu měli dosti omezený výhled.
Podobně se zlobila i čtenářka Stáňa. „Přesto, že jsme dorazili do Přestanova s předstihem, neměli jsme šanci vidět na bojiště. Provokací byla tribuna, na které seděli pouze papaláši. Takových mohlo být víc, každý by si určitě vstup na tribunu zaplatil, hlavně kvůli dětem."
Jiří Bureš, velitel ústeckých napoleonských vojáků a muzejník, vysvětlil, proč se rozhodli místo Chlumce pro Přestanov. „Prostor pod Horkou je daleko menší, těch osm stovek vojáků by se tam prostě nevešlo a čtyřicet tisíc diváků také ne. Svou roli v tom hraje i bezpečnost," vysvětloval.
Jinak si myslí, že se akce povedla a že organizace neskřípala. „Stánků tu bylo dost i ukázek. Když jsem si po bitvě dal pauzu, tak bylo vidět, že se to množství lidí roztáhlo mezi Chlumcem a Přestanovem. I tak bylo chlumecké náměstí doslova přecpané."
Bureš zároveň dodal, že je patrný zájem o akce podobného druhu. „Mohlo by se to dělat častěji, nejen jednou za pět let," dodal muzejník.