„Nemám k tomu žádný komentář," reagoval na zjištění Pavel Dlouhý. ČTK později řekl, že spolku sídlo poskytl dočasně.

To ale není jediné propojení se sociálními demokraty. Jedním ze zakládajících členů AmULetu je Jan Tříska, který je trojkou na kandidátce strany v Neštěmicích.

Ten spolu s dalšími čtyřmi lidmi založil AmULet letos na konci července, do rejstříku byl zapsaný 29. srpna. Oficiální sídlo má v domě na Králově výšině 35. Podle katastru nemovitostí je jedním ze tří majitelů  radní Dlouhý.  Na to, že by v domě sídlil AmULet, nic neodkazuje. Nemá tu zvonek a ani poštovní schránku.

Žádost přímo na stůl

Žádost AmULetu o městské peníze dostali v pondělí ústečtí zastupitelé přímo na stůl. Jako takzvaný přílepek k dlouhodobé koncepci financování velkých sportovních klubů. Na dvoustránkovém dokumentu nekonkrétně argumentuje tím, že spolek chce provozovat různé formy divadla pro děti a mládež.

„Takové slohové cvičení o tom, že chceme divadlo pro děti, napíše každý páťák." ohodnotil František Nesvadba (ODS).

ČÍSLO DNE: 24Ústečtí zastupitelé schválili 24 milionů na podporu divadla pro děti a mládež AmULet v letech 2015 až 2018. O spolku ale nikdo téměř nic neví. Působit by měl v budově Činoherního studia na Střekově. Slibuje, že vytvoří prostor pro kulturní aktivity dětí. Zabývat se chce klasickým, černým, loutkovým, hudebním  i experimentálním divadlem nebo pantomimou a moderní formou pohádkářství.

Když opozice chtěla více informací například o dramaturgickém plánu či zaměstnancích, neuspěla. „Předsedkyni spolku Ivu Vozábovou jsem omluvila," řekla pouze radní Zuzana Kailová (ČSSD).

„Považuji za skandální, aby město dávalo šest milionů ročně v příštích čtyřech letech nějakému spolku, o kterém naprosto nic nevíme," reagoval František Nesvadba.

V souvislosti s Ivou Vozábovou upozornil poslanec Radim Holeček ODS na další spojení s radním Dlouhým. „Je jistě náhoda, že synové Dlouhý a Vozáb sdílejí v Praze společný byt," uvedl na sociální síti poslanec Holeček. Deník se pokoušel Ivu Vozábovou kontaktovat. Telefonní číslo, které je uvedené u její firmy, v úterý nikdo nezvedal.

Zarážející je také to, že AmULet vyfoukl nápad ústeckým radním. Ti již 23. června souhlasili se záměrem, aby městská příspěvkovka Činoherní studio založila divadlo pro děti a mládež s naprosto shodným názvem AmULet.

Padne trestní oznámení?

Celá kauza možná skončí na policii. „Zvažuji, že podám trestní oznámení," řekl Martin Hausenblas z hnutí PRO!Ústí.

Obě divadla, jak městské Činoherní, tak i AmULet, mají nahradit rozpuštěné Činoherní divadlo.  Jeho herci a zaměstnanci se letos na jaře dostali s městem do sporu kvůli narychlo vypsaným grantům na kulturu. Radní tvrdili, že tak chtějí nastavit transparentní pravidla . Divadelníci ale narychlo schválené granty jako nesplnitelné odmítli.

Město založilo v březnu novou příspěvkovou organizaci Činoherní studio, které hned do vínku  dostalo osm milionů korun. V současné době má dva zaměstnance. Podle jeho ředitelky Jany Müllerové začnou hrát nakoupené soubory na Střekově v budově Činoherního studia v říjnu. Příští rok prý i nový soubor.