Ačkoliv šum kolem Maruny vyznívá úsměvně a lidé o ní hovoří se smíchem, poukazuje na problém posledních let. Kanci jsou přemnožení, na město si zvykli a z lidí si pramálo dělají. Obyvatelé Klíše už několikrát žádali město o prořezání křovin kvůli bezpečnosti. Opevňují ploty svých zahrádek a doufají, že myslivci s městskou policií uspořádají odstřely a odchyty častěji, než tomu bývalo doposud.

Bachyně Maruna na přechodu pro chodce | Video: Luděk Zahálka

Video s Marunou a mladými podsvinčaty, jak přecházejí po přechodu pro chodce Na Hvězdě si na facebookové stránce Klíše Střížovický vrch I Klíšeberg vysloužilo desítky „lajků“. Jeho autorem je Luděk Zahálka. Maruna zkrátka „jede“ a láme všechny rekordy v kančí popularitě. „Vedla v sedm ráno děcka přes Hvězdu do znovu otevřené školky u plavecké haly. Oceňujeme zejména, že šla pěšky a nepoužila mamataxi,“ komentovala to správkyně stránky Petra Morvayová s humorem.

„Kdyby ji chytili a přemístili někam do obory místo zastřelení, měla by určitě spoustu fanoušků. Ale třeba ji nikdy nechytí,“ pokračovala.

Inteligentní bachyně z Klíše dostala své jméno právě od Petry Morvayové, jež se s ní střetává už nějaký ten rok. Příspěvky a fotografie svých sousedů o kancích v této městské čtvrti pravidelně zveřejňuje. „Kvůli divočákům jsem získala i nové fb jméno, místo Morvay je ze mně Boarway, kančí stezka. Vymysleli ho moji fb přátelé, spolu s tričky, které mi poslali až z Austrálie. I vánoční přání od sousedů byla dost tematická. PFka za Klíšeberk byla též s Marunou, víno či plyšové zvířátko, které dorazilo o něco dřív než Ježíšek,“ vylíčila.

Nejen Maruna a její parta, ale i ostatní kančí stádečka se potulují všude po městě. Ve Všebořicích, na Bukově i v areálu nemocnice, na Střekově. „Roky se s nimi setkávám, lezou mi do zahrady. Normálně vždycky utekla. Už se nebojí. Ale nevím, že by někomu ublížili. Člověk si jich nesmí všímat, pak ho nechají na pokoji. Nic neponičili, ale nedávno jsem viděl, jak po cestě za barákem prohání nějakou paní se psem,“ popsal například usedlík z horního Střekova Miroslav Novák svá setkání s divokými prasaty v podstatě stejnými slovy jako lidé z Klíše. například majitel domu pod Střížovickým vrchem Jiří Masorsič. „Asi reagují na psa, za ty roky už jsou asi naše, městská,“ doplnil Masorsič.

Divočáci si hledají potravu u popelnic, v parcích, kde ryjí v trávnících, občas přespí v městské zeleni. „V posledních letech se snad každý druhý Ústečan setkal s jedním nebo celým stádem divočáků, hledajících na sídlištích a mezi činžáky něco na zub,“ potvrdil zástupce ředitele městské policie Jan Novotný.Město proto organizuje kromě odstřelů i odchyty do klecí. Ty jsou aktivní jen během noci, aby v nich přes den neuvázli například psi. Od předloňského srpna bylo odchyceno do odchytových klecí sedm desítek převážně mladých kanců, odloveno bylo 1 357 kusů.

„Počty odchycených a ulovených divočáků nejsou z hlediska snižování stavů populace divokých prasat nikterak významné,“ dodal Novotný.