„Dostali jsme oznámení, že v ulici SNP u základní školy mají na pozemku divoká prasata a zaměstnanci nemůžou vstoupit do školy,“ informoval zástupce ředitele MP Ústí nad Labem Jan Novotný. Na místo ihned vyjela hlídka strážníků. „Divočáky se pokusili vyhnat, ale neúspěšně. Navíc na hlídku opakovaně zaútočila bachyně,“ dodal Novotný.

Zasáhnout musel myslivec. „Před odstřelem ještě strážníci zajistili místo proti vstupu nepovoleným osobám, následně pomohli myslivci s odklízením zvěře,“ uvedl Novotný.

Autobus SOR NS Diesel. Podobný bude jezdit v Ústí nad Labem
Nové autobusy pro Ústí slibují v zimě teplo, v létě chlad. Nabijete si přes USB

Město Ústí bojuje s divokými prasaty dlouhodobě. K jejich regulaci využívá odchytové klece a aktivní jsou v tomto směru i myslivecké spolky, kterým město dává 500 korun za zastřelený kus. Vedení města, strážníci i myslivci apelují na obyvatele Ústí, aby volně žijící prasata v ulicích nepřikrmovali. Několikrát se prý setkali s tím, že lidé „svým“ kancům dopřávají. Sypou jim zbytky jídel do křoví nebo k popelnicím, dokonce z balkónů domů na sídlištích.

„Prasata se poté na to místo vracejí. Setkáváme se i s tím, že bezdomovci vyhází z popelnice obsah, který pak prasata přeorají zároveň s okolním trávníkem kvůli žížalám. Musíme požádat obyvatele města, aby zvířata nekrmili a udržovali i pořádek u nádob na odpad. Jinak naše snaha o redukci stavu čuníků vyjde zcela naprázdno,“ varoval zástupce ředitele městské policie Jan Novotný.

Nepřehlédněte: Strážníci i lékaři se v Ústí potýkají s agresivními opilci, muž měl 6,8 promile

Zdroj: Městská policie Ústí nad Labem, Deník/Janni Vorlíček