Přítomnost divokých prasat, hledajících mezi domy něco k snědku, už vůbec není mimořádnou událostí. A stížnosti občanů na příslušné úřady přibývají. "Lidé se prostě bojí. Z těchto důvodů vedení města ve spolupráci s uživateli honiteb navazujících na okrajové čtvrti města a s městskou policií dali dohromady projekt cíleného odchytu divokých prasat, kterým se zachtělo volně se pohybovat po našem městě. Vydali povolení na odchyt prasete divokého v odchytových zařízeních na nehonebních pozemcích a na jejich následný odlov," uvedl Jan Novotný, zástupce ředitele Městské policie Ústí nad Labem.

Na vybraných místech mohou lidé spatřit odchytové klece. Některé zůstávají stále na stejném místě, jiné obsluha přesunuje. 

"Klece jsou aktivní pouze přes noc. Ve dne jsou zavřené, aby nedošlo k nežádoucím odchytům, například psa, kterého v těchto místech venčí jeho majitel, nebo ještě hůř, aby se do klece nedostalo dítě či zvědavý kolemjdoucí občan. Proto strážníci městské policie každý večer natahují sklopná zařízení těchto odchytových klecí a brzo ráno zajistí, aby klece byly zavřené," vysvětlil Novotný a dodal, že dění u klecí snímají také fotopasti. To kvůli vandalům a nenechavcům.

Pokud strážníci při kontrole najdou v kleci chycené divočáky, kontaktují mysliveckého hospodáře a ten v co nejkratší době zajistí odlov zvířat. Takto končí pouze divoká prasata - náhodně chycení jiní živočichové jsou obratem pouštěni zpět do přírody. 

close Odlov a odchyt divokých prasat v Ústí nad Labem info Zdroj: MP Ústí nad Labem zoom_in Odlov a odchyt divokých prasat v Ústí nad Labem

Ke snížení počtu divokých prasat v okrajových částech Ústí nad Labem pomáhají také časté naháňky. Vyrážejí na ně místní myslivci, na bezpečnost při tom dohlížejí policisté i strážníci.

"Nebezpečí netkví pouze ze strachu se setkáním divočáků s lidmi, ale hrozí i nebezpečí, aby se k nám nedostala nemoc těchto zvířat v podobě prasečího moru. Ten by mohl zasáhnout i domácí chovy prasat, proto odchyty a naháňky slouží i jako prevence proti tomuto nakažení. Za dobu spolupráce města, městské policie a mysliveckých sdružení, které trvá od 1. června 2020, bylo odchyceno do odchytových klecí 70 kusů převážně mladých jedinců a odloveno 1357 kusů divokých prasat," vypočítal Jan Novotný.