Velkolepě pojatá akce ve středu kompletně obsadí Kostelní náměstí u OC Forum a ve čtvrtek pozve širokou veřejnost i do univerzitního kampusu.

Dny vědy a umění s třináctiletou tradicí se snaží každý ročník oživit zajímavými hosty, známými osobnostmi a nevšedními workshopy. Proto i letos má festival stěžejní téma, a to podporu handicapovaných.

Univerzitní tým se představí nejen v plné sestavě všech osmi fakult, jejich tematických stánků, které zdárně doplňuje čítárna Vědecké knihovny, ale také stanovištěm zaměřeným na zdravotně postižené.

Ve středu od 10:00 do 18:00 hodin, ukážou studenti a akademici, čemu se věnují a co výjimečného umí. Vše si můžete vyzkoušet, osahat a na vlastní kůži prožít.

Univerzitní festival vědy, sportu a umění bude na Kostelním náměstí zpestřen mobilní kavárnou nadace Světluška, která si připravila i doprovodný program – chůzi bludištěm poslepu. Dále zde najdete záchranářský stan s ukázkou první pomoci, stan s veslařskými stroji a soutěžemi veslování a stan s úspěšnou hrou Mindball.

Vláda ČR v demisi včetně premiéra Andreje Babiše navštívila některé problémové lokality v Ústí nad Labem. Všichni  členové vlády navštívili Sklářskou ulici v Předlicích a pak se přesunuli k ubytovně Modrá na Střekově.
FOTO: Život mezi odpadky v ghettu skončí, přeje si Babiš s vládou

Přestože festival vědy, sportu a umění není hudebním festivalem, o hudební produkci nebude nouze. Pro Kostelní náměstí je opět připraven i parádní doprovodný program, který na hlavní stage s velkou LED obrazovkou bude střídat chemickou show, biketrialovou exhibici, ukázky práce s roboty nebo třeba exhibici Tai Chi, Capoeiry a Salsy.

„Z hudebního programu mohu doporučit třeba Yannu s kapelou, která se singlem Up in the air bourala hitparády českého éteru,“ doporučuje Michal Červenka, hlavní organizátor festivalu.

Pro milovníky „přírodních a technických věd“ budou připraveny akce jako letecký simulátor, 3D tisk a 3D skenování, roboti a jejich programování, chemické pokusy, hlavolamy a šifry, přírodovědné sbírky, exkurze do nanosvěta, DNA ze všech stran, Tělo a jeho dovednosti, První pomoc zážitkem, Sport s handicapem, Zdravá záda, prevence nádorových onemocnění, těhotenství a jeho vliv na pohybový aparát nebo Jemně s jemnou motorikou.

V kategorii „Umění a hry“ budou na místě mobilní sklářská huť, fotokoutek, Maxi Jenga, Nebe, peklo ráj a S knihovnou si hraj.

Venkovní bazény na Klíši. Poslední léta před zavřením.
Projektanti zaspali. Ve venkovních bazénech na Klíši si zařádíme až v roce 2020

Studenti ateliéru Sklo pod novým vedením Marcela Mochala předvedou své práce u mobilní sklářské pece. Návštěvníkům se naskytne příležitost
uvidět tradiční foukání skla horkou technikou přímo na ulici mimo obvyklé prostředí sklářské hutě.

Studenti budou se sklářským mistrem postupně vzorovat svých pět vybraných návrhů na téma skleněná váza bez minulosti. Proběhne také ukázka foukání do dřevěných forem a následné hutní zdobící techniky.

„Mobilní pec bude již v úterý večer instalována a roztopena u OC Forum. Aby pro akci dosáhla optimální potřebné teploty, je nutné její
postupné natápění. Proto bude její obsluha s pecí na Kostelním náměstí nocovat,“ říká Červenka. 

„Ostatní ze světa UJEP“ přiveze na Kostelní náměstí vystoupení taneční skupiny Freedom, plavání na suchu, světovou vesnici, nácvik kresby, malby, tisku, Školu přímo na ulici a mnoho dalšího.

„Jak je z programu zřejmé, pestrost činností, kterými se ústecká univerzita zabývá, je téměř bezbřehá. To právě chceme ukázat, ale také umožnit, aby se naši návštěvníci v kontaktu s vědou a výzkumem dobře bavili. Zejména mladé chceme festivalem podněcovat k myšlení a tvořivosti,“ říká rektor UJEP Martin Balej.

Útulek fest 2018.
FOTO: Útulek Fest 2018 se povedl, bavili psi i křest Točílas