„Lidé většinou kroutí hlavou a ptají se, na co mi takový kůň je. Vždyť na něm nejde jezdit. Tak proč ho vlastně mám? Jednoduše pro radost," vysvětluje Hanka Petráčková, která si před dvěma lety splnila sen. Pořídila si koně.

Tedy spíše „minikoně". A není sama. Obliba tohoto nenáročného plemene vzrůstá.

Malý kůň velkých snů

Zájem o plemeno minihorse se velmi rychle zvyšuje hlavně pro jejich všestrannost a mírnou povahu. Lze s nimi aktivně skákat, vystavovat je, učit se cirkusové triky, provozovat pěší turistiku, mohou se dokonce zapřahat jako tažní „koníci".

Právě z tohoto důvodu je to pro mnohé „kůň snů". Pro svou malou výšku, která v dospělosti nepřesahuje 97 cm v kohoutku, je ideálním řešením pro ty, kteří milují koně, ale jezdit na nich se bojí.

Původ miniaturních koní

Za oblast vzniku minihorses se považují Spojené státy americké a Britské ostrovy. Základ dala především pony plemena jako je shetlandský nebo dartmoorský pony, z kterých byli vybíráni koně obzvláště malého vzrůstu. Eleganci a jemnost jistě dodal i příliv arabské krve.

Ve Spojených státech byl miniaturní kůň vyšlechtěn v průběhu 20. století. Z původních importovaných pony byl za přispění krve hackney a amerického pony postupně formován dnešní mini horse. Ve zkratce, miniaturní koně byli vyšlechtěni z velmi malých pony, přesto ale nesmí být podobní například shetlandům.

„Minihorses je vlastně zmenšený normální kůň při zachování základních tělesných proporcí s korektním postojem. Je elegantní, jemný, vyzařující sílu a energii. Vyrovnaný a odolný," uvádí Asociace chovatelů miniaturních koní.

V 17. století byli miniaturní koně chováni na dvoře habsburské šlechty. Zachycují je například dobové obrazy. První importovaní minihorses přišli do České republiky teprve kolem roku 2000, a to většinou z přímo z USA nebo z Britských ostrovů.

Malý sportovec, velké srdce

Minihorse je pro svou inteligenci velmi lehce ovladatelný a lze ho snadno vychovat, popřípadě učit různým trikům. Díky své přátelské a komunikativní povaze je možné s ním trávit příjemné chvíle na procházkách v přírodě. Pro svou mírnou povahu jsou tito koně často drženi jako rodinní mazlíčci.

Je však nutné si zapamatovat, že ačkoliv jsou malí, jsou to stále koně a tak s nimi také musí být zacházeno. Proto je dobré využít jejich touhu po pohybu a začít s těmito malými sportovci aktivně jezdit po závodech.

„Pokud se vydáte cestou slávy, věřte, že utkat se s velkými koňmi chce kromě odvahy také kapku drzosti. Není však nic hezčího, než při stužkování slyšet jméno svého malého koně a hrdě kráčet pro ocenění," říká Hanka Petráčková.

I přesto, že je minihorse velmi učenlivý, je potřeba věnovat mu hodiny tréninku, opakování a nacházení nových postupů při učení.

Společník na cestách

Minihorse se nebojí ani zápřahu lehčích vozíků, na který se může posadit i dospělý člověk a vychutnat si tak „vítr ve vlasech". Miniaturní koně jsou velcí turisté. Se svým pánem ujdou i desítky kilometrů. V létě zas nepromeškají zábavu při koupání v rybníku a v zimě nadšeně tahnou saně.

Velký a malý

Občas se stane, že si pořídíte velkého koně, cváláte krajinou, ale pořád cítíte, že to není ono, prostě chybí společník. Toho vám minihorse rád udělá. Minihorses mohou být totiž chováni společně s velkými koňmi.

Samozřejmě je nutné dbát na opatrnost při seznamování. Minihorse je velmi odolné plemeno a proto je možné tyto koně chovat venku společně s velkými. Jejich srst navíc nepotřebuje zvláštní úpravu, pokud tedy nebudete se svým parťákem aktivně jezdit po výstavách.

Pak se minihorses holí. V zimě jim narůstá dlouhá srst, která je chrání před nepřízní počasí. Takový zarostlý „minísek" pak může vypadat dokonce jako medvídek.

Sen každé holky

„Od narození bydlím v paneláku v Ústí nad Labem, a proto pro mě bylo zcela nepředstavitelné pořídit si koně. Přitom jsem o tom tolik snila, snad jako každá malá holka. Nakonec jsem ale našla cestu, jak si sen splnit," vzpomíná Hanka, dnes nadšená majitelka minihorse Jacka.

Se svým „minískem" Jack van Alanem, kterého si nechala přivézt z Holandska, se věnuje především tréninku cirkusových triků. Ani svět westernu jim však není cizí.

„Jacka mám ustájeného na krásných pastvinách westernového ranče v Knínicích u Ústí nad Labem. Díky mé trenérce se úspěšně umisťujeme na předních příčkách. Za Jackem jezdím několikrát v týdnu a nyní mohu říct, že bydlet v paneláku a být holka z města nemusí znamenat konec vašim snům."

Minihorse není žádný „poník"

Minihorse, nebo-li „miniaturní kůň", je často mylně nazývaný poníkem. Jeho výška je až zarážející. „Vždyť je velký jako náš pes," diví se nejeden přihlížející. Výška minihorse se skutečně pohybuje mezi 86 97 cm v kohoutku.

Samozřejmě i s touto malou výškou jsou tito koníci výjimeční skokani. Ve skokových soutěžích určených pro miniaturní koně začínají v prvních kolech na minimální výšce překážky 46 cm a v každém kole se překážky zvyšují až na neuvěřitelných 71 cm.

Jejich délka života se pohybuje se mezi 25 až 35 lety. Oblíbenost těchto miniaturních koní velmi rychle stoupá.

„Není to jen obyčejný kůň. Je to osobnost, koňský přítel, který vám obětavě naslouchá. Rád se nechává drbat ve své dlouhé hřívě a láskyplně vám oplácí vaší péči. Věřte, že i ten váš malý je vlastně děsně velký kůň," prozrazuje majitelka.