Je mezi nimi i 23letý Bulhar Liuboslav Ivanov. „Ústí je město v centru Evropy, katedra, na které studuji, má skvělé laboratoře i nápomocné profesory. Navštěvujeme také okolní města jako Prahu, Tisou nebo Karlovy Vary, užíváme si to naplno,“ říká Ivanov, který je v Ústí už podruhé.

REVIZOŘI SE NEVYZNAMENALI

„Mám to tu rád i přes mou negativní zkušenost v MHD. Prohodil jsem si novou jízdenku na MHD se starou a zrovna přišli revizoři. Snažil jsem se jim vysvětlit, že mám novou jízdenku, ale oni nerozuměli anglicky. Nakonec se ukázalo, že mi celou dobu rozuměli, akorát se se mnou nechtěli anglicky bavit,“ vypráví mladý Bulhar.

O „Erasmáky“ se stará zdejší studentská organizace ESN Usti. „Každý zahraniční student má vždy přiděleného „buddyho“, tedy kamaráda, který se mu věnuje v období jeho pobytu v Ústí. Pomáhá mu s ubytováním na kolejích, vyřízením pojištění, založením bankovního účtu či potvrzením víza na odboru migrační a azylové politiky,“ vysvětluje prezidentka ESN Usti Markéta Vlčková.

Ilustrační foto.
Další miliony přitečou do ústecké univerzity. Uspěla hned se dvěma projekty

Organizace pořádá rovněž nejrůznější společenské akce. „Sportovní turnaje, filmové večery, výlety na místa, kam by se sami nepodívali, i mezinárodní večery, během kterých mohou zahraniční studenti představit svůj stát, připravit pro ostatní tradiční pokrmy či ukázat národní tance,“ vyjmenovává Vlčková s tím, že Erasmáci mají zájem také o sociálně zaměřené aktivity.

„Navštěvujeme ústecký útulek, vaříme pro lidi bez domova v azylovém domě nebo se učíme Braillovo písmo a znakovou řeč,“ zmiňuje Vlčková.

Cizinci na univerzitě navštěvují převážně kurzy v angličtině. „Stejně jako v minulých letech je zahraničním studentům k dispozici také intenzivní kurz českého jazyka. Pokud jim to jazykové schopnosti dovolí, mohou navštěvovat i předměty vyučované přímo v češtině,“ připomíná mluvčí univerzity Jana Šiková.

TRVALÁ PŘÁTELSTVÍ

Jako už tradičně přijelo nejvíce studentů z Turecka (19), následují Poláci (9), Rumuni (4), Portugalci (3), Španělé (4) či Angličané (3). Všichni bydlí na vysokoškolských kolejích na Klíši.

„Přátelství z Erasmu zůstanou na celý život. Je to zároveň skvělá příležitost cestovat, když víte, že v téměř každé evropské zemi máte přátele, na které se můžete obrátit,“ dodává Vlčková.

Už o tomto víkendu se pak v Ústí pod záštitou ústecké univerzity uskuteční historicky první konference organizovaná ESN Usti, na které se setká několik desítek zástupců všech ESN sekcí ČR.

Ilustrační foto.
Kampaň Univerzita severu: Absolvent UJEP nebude žádná padavka