„Konečně přicházíme se stavbou, co nás všechny přežije. Bude to lehké, strohé a bez jediného milimetru zbytečného materiálu," sdělil včera Martin Rajniš při představení architektonické studie v ústeckém muzeu.

Návrh tvoří dvanáctimetrová hranolovitá konstrukce, která nahrazuje původní schodiště. To se zbortilo při bombardování v dubnu 1945. Součástí jsou taktéž dvě unikátní spirálovitá schodiště, kdy jedno povede na vrcholek věže, druhým se naopak návštěvníci dostanou zpátky dolů.

Návrh ještě ovšem nemusí být konečný. „Věž má tři patra s podlahou a kdyby došlo k této variantě, tak se musí zlikvidovat. Také krov ve věži a v bytě zvoníka by měl zůstat zachován. Jsou to všechno věci k diskusi," uvedla za Národní památkový ústav architektka Lenka Kotišová.

25 TISÍC ZA JEDEN SCHOD

Ústecká komunitní nadace, která se dohodla s římskokatolickou církví jako majitelem kostela, že zpracování projektu zafinancuje, do něj již investovala částku přes 230 tisíc korun. Peníze se použily na architektonický návrh vnější přístavby a na úpravy vnitřních prostor.

„Prozatím odhadujeme, že celá realizace vyjde na zhruba tři až čtyři miliony korun. Věříme, že stavební povolení získáme už začátkem příštího roku," řekl ředitel Ústecké komunitní nadace Tomáš Krejčí s tím, že význam zpřístupnění věže tkví právě v jeho komunitním rozměru. Potřebné peníze chce totiž nadace získat od dárců, tedy občanů, firem a institucí. Za 25 tisíc si donátor může tzv. adoptovat jeden schod do věže. Může na něj napsat své jméno, případně jména svých dětí či firmy.

„Posílíme tím pocit sounáležitosti, který je u nás ve vykořeněném regionu zapotřebí," myslí si Krejčí. Podle arciděkana Miroslava Šimáčka z ústecké římskokatolické farnosti by se věž mohla zpřístupnit už za dva roky. „V roce 2018 oslaví naše farnost 700 let od svého vzniku. Spojit otevření s oslavami tohoto výročí by bylo hezké," podotkl Šimáček.

Historie ústecké šikmé věžeŠikmá věž na Kostelním náměstí je nejšikmější věž v České republice a čtvrtou nejšikmější v Evropě. Za druhé světové války ji zasáhla letecká puma a věž praskla. Při bombardování rovněž spadla původní schodišťová přístavba, která umožňovala přístup do věže.